Photon zbuduje farmy PV na Węgrzech. Podał, ile zarobi

Photon zbuduje farmy PV na Węgrzech. Podał, ile zarobi
Photon Energy

Notowana na giełdzie NewConnect spółka Photon Energy rozpoczęła na Węgrzech budowę dziesięciu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,1 MWp. Produkowana przez nie energia zostanie objęta systemem taryfy gwarantowanej.

Kolejne farmy fotowotliczne, które Photon Energy zbuduje na Węgrzech, powstaną w miejscowości Püspökladány, na powierzchni niemal 20 hektarów.

Po rozpoczęciu produkcji energii, co ma nastąpić w czwartym kwartale 2020 r., elektrownie będą generowały około 20 GWh zielonej energii rocznie.

REKLAMA

Łączna moc portfela elektrowni PV, które posiada spółka, zwiększy się na Węgrzech do 49,2 MWp, a globalnie do 88,7 MWp.

Sprzedaż energii z nowych farm fotowoltaicznych zostanie objęta węgierskim systemem taryfy gwarantowanej.

Część spółek celowych, do których należą budowane elektrownie PV, posiada licencje na sprzedaży energii elektrycznej po stawce 33 360 HUF za MWh (428,4 PLN/MWh) przez 15 lat i 5 miesięcy, przy maksymalnej wspieranej produkcji 29 955 MWh na licencję.

Pozostałe licencje uprawniają każdą ze spółek do takiej samej taryfy gwarantowanej na 17 lat i 11 miesięcy, przy maksymalnej zatwierdzonej produkcji wynoszącej 34 813 MWh na licencję.

Dzięki uruchomieniu tych farm PV przychody Photon Energy mają wzrosnać w skali roku średnio o 1,936 mln EUR.

Od powstania w 2008 r. wywodząca się z Czech, a obecnie mająca siedzibę w Holandii spółka zbudowała i oddała do użytku elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 80 MWp, z czego 57,1 MWp należy do jej portfela. Ponadto firma zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji o łącznej mocy ponad 300 MWp.

REKLAMA

W naszym kraju firma podpisała w ubiegłym roku umowę o wartości 3,4 mln zł z koszalińskim przedsiębiorstwem wodociągowym na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp w oczyszczalni ścieków w Jamnie. W tym projekcie Photon będzie współpracować z firmą RenCraft.

W 2019 roku Photon Energy odnotował wzrost przychodów o niemal 10 mln euro – z 20,25 mln euro w roku 2018 do 30,15 mln euro.

Mimo wyższych przychodów w 2019 r. zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) nieznacznie spadł rok do roku – o 2,5 proc. do 7,942 mln euro, co ma wynikać ze zwiększonych wydatków na rozbudowę zespołu i inwestycji w nowe projekty.

Spółka w ubiegłym roku odnotowała stratę netto w wysokości 726 tys. euro, podczas gdy rok wcześniej wypracowała zysk netto w wysokości 510 tys. euro.

Obecnie drugim rynkiem, oprócz Węgier, na którym najaktywniejszy jest Photon Energy, jest Australia, gdzie spóła jest zaangażowana w rozwój wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych o mocach liczonych w setkach MW.

W Australii Photon Energy zainwestował ponadto w firmę RayGen Resources rozwijającą autorską technologię określaną jako PV Ultra i dotyczącą produkcji energii z wykorzystaniem umieszczonych na wieżach modułów fotowoltaicznych oraz luster nakierowujacych na nie promienie słoneczne. Na miejscu wytwarzana jest nie tylko energia elektryczna, ale również cieplna.

Więcej o tej technologii w artykule: Photon inwestuje w fotowoltaiczną kogenerację. Jak to działa?

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.