Paryż przedstawił plan aukcji dla fotowoltaiki

Paryż przedstawił plan aukcji dla fotowoltaiki
Fot. Solairdirect

Fotowoltaika we Francji. Aukcje dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne we Francji są organizowane już od kilku lat. Ostatnio francuski rząd zapowiedział, że w najbliższych latach aukcji dla PV będzie jeszcze więcej. Teraz Paryż konkretyzuje swoje plany.

Francuskie ministerstwo energii potwierdziło właśnie, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW.

Aukcje będą dedykowane projektom elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 500 kW do 17 MW. W każdej sesji, z 500 MW ogólnego potencjału, dla projektów większych niż 5 MW zostanie wydzielony potencjał rzędu 300 MW, natomiast 135 MW przewidziano dla farm fotowoltaicznych o mocy od 500 kW do 5 MW. Pozostałe 65 MW zostanie zaaferowane dla inwestorów planujących budowę instalacji fotowoltaicznych na tzw. carportach, czyli na zadaszeniach parkingów, o ile ich moc wyniesie od 500 kW do 10 MW.

REKLAMA

Przedstawienie planu aukcji dla fotowoltaiki w perspektywie do roku 2020, z dokładnym określeniem ich paramentrów i harmonogramu, pozwoli inwestorom na lepsze zaplanowanie swoich inwestycji. Pierwsza aukcja ma się odbyć 1 lutego 2017 r.

Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała ostatnio, że do 2023 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW.

REKLAMA

W marcu br. Paryż rozstrzygnął pierwszą aukcję dla projektów o mocy 100-250 kW, w której do realizacji ze wsparciem w postaci stałej taryfy za energię wybrano 349 projektów o łącznej mocy wynoszącej również 80 MW. W tej aukcji przyznano taryfę na poziomie 139 eur/MWh, czyli nieco wyższą niż w przypadku rozstrzygniętej właśnie aukcji. 

W tym roku francuskie władze podały ponadto, że w ramach innej aukcji, której celem jest wsparcie inwestycji w fotowoltaikę zintegrowaną z magazynami energii na terenach zamorskich Francji, wsparcie otrzymają 33 projekty o łącznej mocy 52 MW. Przyznana cena za energię, która uwzględnia wykorzystanie magazynu energii, wynosi 204 euro/MWh. Ta aukcja ma przełożyć się na inwestycje warte 140 mln euro, a szacowany uzysk energii z powstałych dzięki niej instalacji szacuje się na 70 GWh w skali roku.

Z kolei w grudniu 2015 r. francuski rząd podał wyniki aukcji dla projektów elektrowni fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 250 kW. Wsparcie przyznano dla 212 inwestycji, których łączną wartość wycenia się na około 1 mld euro. Aukcje w tym wypadku podzielono na trzy grupy – naziemnych farm fotowoltaicznych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, a także instalacji fotowoltaicznych na zadaszeniach parkingów. W pierwszej grupie przyznana cena za energię wyniosła 82 euro/kWh, w drugiej grupie – 129 euro/kWh, a w trzeciej – 124 euro/kWh.

Na koniec ubiegłego roku we Francji działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,51 GW, z czego ok. 1 GW powstało tylko w ubiegłym roku. Prawie za 1/3 potencjału fotowoltaiki uruchomionej we Francji w ubiegłym roku odpowiada zrealizowana w systemie aukcyjnym największa farma fotowoltaiczna w Europie. Więcej o tej inwestycji w artykule: Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci.

gramwzielone.pl