Europejski gigant inwestuje w startup oferujący off-grid w Afryce

Europejski gigant inwestuje w startup oferujący off-grid w Afryce
Fot. BBOX

Francuski koncern energetyczny Engie (wcześniej GDF Suez) zainwestował w BBOX startup pracujący nad off-gridowymi instalacjami fotowoltaicznymi z przeznaczeniem na sprzedaż w krajach afrykańskich.

W tym roku francuski potentat ma już na koncie inwestycję w spółkę pracującą nad technologią magazynów energii. Inwestycje w startupy z sektora czystej energii to element nowej strategii Engie zorientowanej na energetykę odnawialną i usługi dla odbiorców końcowych.

Mający siedzibę w Wielkiej Brytanii startup BBOX pracuje nad systemami energetycznymi, które chce zaoferować w miejscach, w których brakuje dostępu do energii z sieci. W planach firmy jest ekspansja w krajach afrykańskich.

REKLAMA

Do tej pory brytyjska firma sprzedała w krajach rozwijających się ponad 70 tys. systemów solarnych przeznaczonych do pracy w środowisku off-grid.

Firma zapewnia, że sprzedaje teraz codziennie około 200 systemów, w skład których wchodzi mały moduł fotowoltaiczny o mocy 50 W, bateria bazująca na technologii kwasowo-ołowiowej, lampa LED oraz ładowarka do telefonu. Dodatkowo brytyjska firma oferuje systemy fotowoltaiczne o mocy 1,5 kW.

REKLAMA

W ostatniej rundzie finansowania w BBOX, oprócz francuskiej firmy, która była dominującym inwestorem, pozyskano też fundusze od MacKinnon, Bennett & Company, a także KawiSafi Venture. Swoje zaangażowanie w BBOX zwiększyli też dotychczasowi inwestorzy Khosla Impact Fund, Bamboo Finance oraz DOEN Foundation.

Dzięki pozyskanym funduszom BBOX chce rozwinąć sieć sprzedaży w Kenii i Rwandzie, a także utworzyć sieć franczyzy w Kamerunie, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Nigerii.

Kilka miesięcy temu Engie informował o przejęciu amerykańskiego producenta magazynów energii Green Charge Networks. Green Charge Networks zbudował lub jest w trakcie realizacji ok. 150 magazynów energii o łącznej pojemności 48 MWh. Wszystkie znajdują się na terenie USA. 

Wcześniej francuski koncern przejął dwie amerykańskie firmy specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu obsługi klientów – Tendril i OpTerra Energy Services.

Engie to jeden z największych koncernów energetycznych na świecie. Firma zatrudnia około 150 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wygenerowała przychody na poziomie 70 mld euro. Francuzi zapewniają, że teraz ich głównym celem jest przyczynienie się do transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki. 

gramwzielone.pl