Największa na świecie farma fotowoltaiczna powstała w Indiach

Największa na świecie farma fotowoltaiczna powstała w Indiach
Solon press

W Indiach uruchomiono ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 648 MW. To największa tego typu inwestycja na świecie. Kosztowała około 679 mln USD (45,5 mld INR).

Budowa największej na świecie farmy fotowoltaicznej trwała 8 miesięcy, a przy jej realizacji zatrudnionych było 8,5 tys. pracowników, którzy instalowali dziennie panele fotowoltaiczne o średniej mocy 11 MW. Obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna składa się z 25 mln modułów fotowoltaicznych, 576 inwerterów, 154 transformatorów, a także okablowania o długości 6 tys. km.

Za inwestycją stoi firma Adani Green Energy, która wchodzi w skład indyjskiego koncernu Adani. Projekt zlokalizowano w indyjskim stanie Tamil Nadu, w którym mają powstać farmy fotowoltaiczne o mocy 3 GW.

REKLAMA

Indie to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych na świecie. Mająca siedzibę w tym kraju firma doradcza Bridge to India podaje, że na koniec czerwca br. potencjał fotowoltaiki w Indiach wzrósł do 8,1 GW, zwiększając się od końca I połowy 2015 r. o 80 proc. Dodatkowo w trakcie realizacji są projekty elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną na podstawie rozstrzygniętych już aukcji i których łączna moc jest szacowana na 14,8 GW.

REKLAMA

Plan indyjskiego rządu premiera Narendry Modi zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Do tej pory największą farmą fotowoltaiczną na świecie był uruchomiony w połowie ubiegłego roku projekt o nazwie Solar Star, który w Kalifornii na terenie 13 km2 zrealizował amerykański deweloper SunPower. Moc tej farmy fotowoltaicznej wynosi 579 MW. 

Wcześniej miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie przysługiwało uruchomionej również w Kalifornii farmie fotowoltaicznej o nazwie Topaz Solar, której moc wynosi 550 MW i którą zrealizował amerykański First Solar.

Obie znajdujące się w USA farmy fotowoltaiczne obecnie są własnością funduszy należących do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta. 

red. gramwzielone.pl