Kolejni producenci modułów PV poza porozumieniem cenowym

Kolejni producenci modułów PV poza porozumieniem cenowym
Fot. Gramwzielone.pl (c)

Komisja Europejska usunie kolejnych chińskich producentów modułów fotowoltaicznych z tzw. porozumienia cenowego, które zwalnia chiński import z karnych ceł, ale przy zachowaniu pewnych warunków. Z porozumienia cenowego zostaną wykreśleni też kolejni producenci, którzy rezygnują z niego dobrowolnie.

Bruksela usunie dwóch chińskich producentów modułów fotowoltaicznych Huashun oraz Seraphim z listy tzw. porozumienia cenowego, które zwalnia import chińskich modułów PV do Unii Europejskiej z karnych ceł.

Komisja Europejska wskazuje, że obaj naruszyli zasady porozumienia cenowego, które uprawnia objęte nim firmy z płacenia wysokich karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych w przypadku importu na teren Unii Europejskiej.

REKLAMA

KE stwierdziła obchodzenie warunków porozumienia cenowego w przypadku ponad 150 faktur. Obie firmy mają teraz czas na złożenie ewentualnych wyjaśnień. Jak dotąd jednak podobne przypadki zawsze kończyły się finalnym usunięciem z porozumienia cenowego.

W ostatnich tygodniach kilku czołowych producentów modułów fotowoltaicznych z Chin zgłosiło dobrowolnie chęć wyjścia z porozumienia cenowego. Chodzi o firmy JinkoSolar, JA Solar, Risen Energy oraz Wuxi Suntech.

Ta pierwsza firma, będąca w tym roku największym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie pod względem wolumenu sprzedanych produktów, poinformowała o rezygnacji z porozumienia cenowego w oficjalnym komunikacie.

 Po uważnym przeglądzie naszych operacji w UE jesteśmy przekonani, że obecne porozumienie cenowe już dłużej nie odzwierciedla obecnych cen, biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne ceny sprzedaży na głównych rynkach w UE nadal spadają, poważnie naruszając tam naszą konkurencyjność. Uznajemy, że nasza konkurencyjność i siła rynkowa została niesprawiedliwie naruszona i zdecydowaliśmy się na wycofanie z porozumienia cenowego – komentował prezes Jinko Solar Xiande Li.

REKLAMA

Podobne komunikaty wydały też Wuxi Suntech oraz JA Solar.

Zawsze postępowaliśmy zgodnie z unijnym porozumieniem cenowym i liczyliśmy, że cła wygasną w grudniu 2015 r., ale tak się nie stało, więc zdecydowaliśmy się na wycofanie z porozumienia cenowego, ponieważ nie jest ono już zgodne z naszą strategią biznesową. Pozostawanie poza porozumieniem cenowym daje nam większą elastyczność w zakresie obsługiwania klientów Suntech w Unii Europejskiej – napisał w oświadczeniu He Shuangquan z Wuxi Suntech Power.

– Wierzymy w wolny rynek i konkurencję, co potwierdzała nasza obecność i zgoda na warunki porozumienia cenowego. Jednak jesteśmy przekonani, ze obecne warunki porozumienia nie odzwierciedlają ostatnich trendów cenowych na rynku. Ceny nadal spadają, podczas gdy minimalna cena [red. obowiązująca w porozumieniu cenowym] nie została zmieniona od 18 miesięcy – komentował z kolei CEO JA Solar Baofang Jin.

Czołowi chińscy producenci, którzy opuścili porozumienie cenowe, zapowiadają, że będą nadal zaopatrywać rynek europejski, ale modułami produkowanymi w swoich fabrykach zlokalizowanych poza Chinami.

Porozumienie cenowe zostało wprowadzone w toku negocjacji między Brukselą i Pekinem w 2013 r. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, w efekcie czego cła będą obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej do maja 2017 roku, czyli do czasu zakończenia nowego dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Chińscy producenci znajdujący się na liście porozumienia cenowego mogą uniknąć wysokich karnych ceł importowych, ale muszą przestrzegać ścisłych reguł importu do Unii Europejskiej produkowanych przez nich ogniw i modułów fotowoltaicznych. Warunkiem jest m.in. minimalna cena importu modułów, którą Komisja Europejska w różnych okresach od 2013 r. wyznaczała na poziomie ok. 0,53-0,56 EUR/W.

Tymczasem branżowe media i firmy konsultingowe informują o notowanych na globalnym rynku fotowoltaicznym cenach wynoszących nawet ok. 0,35-0,4 USD/W, które mają oferować chińscy producenci na skutek powstałej nadpodaży ich produktów. 

red. gramwzielone.pl