Panasonic wyprodukuje moduły fotowoltaiczne dla Tesli

Panasonic wyprodukuje moduły fotowoltaiczne dla Tesli
Wizualizacja fabryki SolarCity w Buffalo, w stanie Nowy Jork. Fot. SolarCity

Tesla i Panasonic podpisały list intencyjny ws. współpracy w zakresie produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych w fabryce w amerykańskim mieście Buffalo.

Fabrykę w Buffalo w stanie Nowy Jork buduje firma SolarCity – największy w USA dostawca domowych instalacji fotowoltaicznych. SolarCity w ciągu najbliższych miesięcy stanie się częścią Tesli w ramach transakcji, którą wyceniono na 2,6 mld dolarów.

Fabryka w Buffalo o docelowym potencjale produkcji modułów fotowoltaicznych 1 GW w skali roku ma pozwolić SolarCity (a wkrótce Tesli) na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców paneli fotowoltaicznych, a także na redukcję kosztów instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

W Buffalo SolarCity miał wykorzystać wstępnie technologię przejętej za 350 mln dolarów firmy Silevo. Mające siedzibę w Dolnie Krzemowej Silevo powstało w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. Firma zapewniała, że będzie w stanie produkować panele PV posiadające sprawność na poziomie 24 proc.

Teraz Elon Musk sygnalizuje jednak, że technologię ogniw i modułów fotowoltaiczncyh dla Tesli, która wraz z przejęciem SolarCity stanie się właścicielem fabryki w Buffalo, dostarczy – przynajmniej częściowo – Panasonic, co stawia pod znakiem zapytania rozwój linii produkcyjnych bazujących na technologiach Silevo.

Pod koniec ubiegłego roku SolarCity poinformowało, że badania wykonane przez instytut Renewable Energy Test Center potwierdziły sprawność wyprodukowanego przez nią modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,04 proc., co było wówczas rekordem w branży fotowoltaicznej.

Jednak zaledwie kilka dni po tym jak amerykańska firma SolarCity ogłosiła rekord sprawności wyprodukowanego przez nią modułu fotowoltaicznego jeszcze lepszym wynikiem pochwalił się Panasonic.

REKLAMA

Japoński koncern poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 22,5 proc. Ten wynik potwierdził japoński instytut badawczy AIST. 270-watowy moduł fotowoltaiczny został wyprodukowany z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panaconic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc. 

Japońska firma podała wówczas, że jej następnym krokiem będzie wprowadzenie na rynek wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych HIT o mocy 330 W, których przeciętna sprawność ma wynosić 19,7 proc.

Natomiast w pierwszych miesiącach br. Panasonic poinformował o ustanowieniu nowego rekordu w zakresie sprawności krystalicznych modułów fotowoltaicznych na poziomie aż 23,8 proc. Ten wynik został osiągnięty w laboratoriach japońskiego instytutu AIST na próbce modułu o powierzchni 11 562 cm2, wykonanego w technologii HIT łączącej tradycyjną warstwę krzemową z warstwą krzemu amorficznego.

Dla Tesli i Panasonica wspólne uruchomienie produkcji modułów PV w Buffalo oznaczałoby kontynuację dotychczasowej współpracy, w ramach której Japończycy dostarczają baterie do samochodów elektrycznych Tesli. Panasonic uczestniczy też w budowie innej ogromnej fabryki Tesli – tzw. Gigafactory, która powstaje w Nevadzie i w której Elon Musk chce produkować ogromne ilości baterii do elektrycznych aut i magazynów energii.

Budowa fabryki w Buffalo ma zostać zakończona do połowy przyszłego roku, a pełna produkcja modułów fotowoltaicznych ma ruszyć jeszcze w 2017 r. Elon Musk zapowiada, że jej uruchomienie to dopiero początek większych planów w sektorze solarnym – które będą realizowane już po przejęciu SolarCity przez Teslę.

Musk chce zaoferować instalacje fotowoltaiczne jako element systemu, w skład którego wejdzie domowy magazyn energii oraz auto elektryczne. Wkrótce SolarCity ma ponadto przedstawić nowy, zintegrowany z dachem system fotowoltaiczny, który według zapowiedzi Elona Muska ma zrewolucjonizować rynek PV.

gramwzielone.pl