Rekordowa sprawność modułu PV wyprodukowanego w Japonii

Rekordowa sprawność modułu PV wyprodukowanego w Japonii
Fot. Kaneka

Walka o prymat w rozwoju technologii fotowoltaicznych rozgrywa się ostatnio głównie między Amerykanami i Japończykami. Ci ostatni poinformowali o wykonaniu moduły fotowoltaicznego o rekordowej sprawności wyższej niż w przypadku wcześniejszego rekordu należącego do amerykańskiej firmy SunPower.

W czerwcu br. SunPower poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności krystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 24,1 proc. Rekordowy wynik potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Do testów wykorzystano moduł, którego powierzchnia apertury wyniosła 11 310,1 cm2. Dzięki sprawności na poziomie 24,1 proc. osiągnięto moc wynoszącą 272,5 W.

REKLAMA

Na razie rekordowy wynik na poziomie 24,1 proc. zbadano na module wykonanym w laboratorium. SunPower zapewnił jednak, że produkuje już moduły o sprawności na poziomie poprzedniego rekordu, stwierdzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej, który wyniósł 22,8 proc.

W ubiegłym roku SunPower pobił kolejny rekord sprawności – tym razem w przypadku ogniwa fotowoltaicznego. Na wyprodukowanym przez firmę z Kalifornii pełnowymiarowym ogniwie stwierdzono sprawność rzędu 25,2 proc. 

Teraz wyniki amerykańskiej firmy poprawili Japończycy. Firma Kaneka we współpracy z rządową agencją New Energy Industrial Technology Development Organization (NEDO) najpierw poprawiła należący do SunPower rekord sprawności ogniwa, a ostatnio również modułu fotowoltaicznego.

REKLAMA

We wrześniu br. Kaneka poinformowała, że na wykonanej we współpracy z NEDO próbce krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego z warstwą krzemu amorficznego (heterojunction, back-contact – HBC) w rozmiarach 180 cm2 osiągnęła sprawność na poziomie 26,33 proc. Ten wynik potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera.

Teraz Kaneka i NEDO poinformowały o wykonaniu modułu fotowoltaicznego złożonego z ogniw wyprodukowanych w tej technologii, którego sprawność sięga 24,37 proc., co jest światowym rekordem.

Rozmiar modułu, wykonanego z ogniw w technologiach heterojunction i back-contact, wynosi 13 177 cm2. Kaneka informuje, że zastosowano w nim również nowe rozwiązania pozwalające na lepszą absorpcję światła słonecznego.

Celem projektu realizowanego wspólnie przez Kanekę i NEDO jest zmniejszenie kosztu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych w Japonii do średniego poziomu 14 jenów/kWh (ok. 0,53 zł/kWh) do roku 2020 oraz do 7 jenów/kWh (0,26 zł/kWh) w roku 2030.

Cel programu rozwoju technologii fotowoltaicznych, który realizuje NEDO, to wprowadzenie do seryjnej produkcji modułów fotowoltaicznych mających sprawność przynajmniej 22 proc., co ma nastąpić do roku 2020. 

red. gramwzielone.pl