Największy wygrany aukcji: przynajmniej 70 proc. projektów jeszcze w 2017 r.

Największy wygrany aukcji: przynajmniej 70 proc. projektów jeszcze w 2017 r.
pgegreenenergy, flickr cc

Polsko-niemiecka spółka Solar Polska New Energy jest największym wygranym pierwszej aukcji, w której można było zgłaszać projekty farm fotowoltaicznych. Zrealizuje 17 z 82 zwycięskich projektów OZE o mocy do 1 MW, w przypadku których inwestorzy otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, zaoferowanej w aukcji cenie.

Dzięki pierwszej aukcji dla nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, którą przeprowadzono 30 grudnia, Solar Polska New Energy zrealizuje 17 projektów farm fotowoltaicznych. Polsko-niemiecka spółka wyprzedziła w tym zakresie chińską firmę ReneSola, która zapewniła sobie prawo do sprzedaży energii z 13 farm fotowoltaicznych.

Dzięki wygranej aukcji, Solar Polska New Energy zrealizuje projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 15,49 MW.  Większość projektów, na które uzyskano wsparcie, ma moc 1 MW lub zbliżoną do tego poziomu. Najmniejszy z projektów liczy 0,5 MW.

REKLAMA

Dzięki aukcji polsko-niemiecka spółka zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych, które mają powstać głównie w woj. zachodniopomorskim – w miejscowościach Pruszcz-Brojce k. Gryfic (0,8 MW), Mirosławiec (1 MW), Jamno k. Koszalina (dwa projekty o mocy po 0,972 MW i 0,697 MW), Nowogard (0,5 MW), Kulice k. Nowogardu (pięć  projektów  po 1 MW każdy), Pyrzyce k. Szczecina (trzy projekty – dwa o mocy po 0,99 MW i jeden 0,6 MW), a także Lubień Dolny k. Reska (0,98 MW).

Ponadto w woj. lubuskim powstaną farmy fotowoltaiczne w miejscowościach Mościczki k. Witnicy (0,98 MW), Kolsko (0,98 MW), a w położonej w woj. dolnośląskim miejscowości Radwanice k. Głogowa powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 0,99 MW.

REKLAMA

Większość projektów, które wygrały aukcję, Solar Polska New Energy chce zrealizować jeszcze w tym roku. Jak zapewnia w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Justyna Berktold, prezes zarządu Solar Polska New Energy, w planie jest uruchomienie w 2017 r. przynajmniej 70 proc. farm fotowoltaicznych, które zostały objęte rozliczeniami na podstawie wygranej aukcji. 

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że minimalna uzyskana cena za energię w przypadku wszystkich zwycięskich ofert w aukcji dedykowanej nowym projektom o mocy do 1 MW wyniosła 253,5 zł/MWh, a maksymalna 408,8 zł/MWh. Spółka Solar Polska New Energy nie zdradza jednak ceny, którą zaoferowała w przypadku swoich farm fotowoltaicznych.

Projektów realizowanych przez Solar Polska New Energy na podstawie aukcji z 30 grudnia mogło być dużo więcej. Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Justyna Berktold, kierowanej przez nią spółce nie udało się zgłosić do aukcji wszystkich zaplanowanych ofert ze względu za występujące podczas aukcji problemy z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej.

Mająca siedzibę w Szczecinie spółka ma w swoim portfolio w sumie 33 projekty farm fotowoltaicznych zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim oraz dolnośląskim.

Część z projektów, których nie udało się zgłosić do aukcji przeprowadzonej 30 grudnia, Solar Polska New Energy może zgłosić do kolejnej aukcji. 

red. gramwzielone.pl