SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV

SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Według informacji przekazanych przez największe europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, w ubiegłym roku zanotowano spadek produkcji modułów fotowoltaicznych w europejskich fabrykach. Dane przekazane przez SolarPower Europe poddaje w wątpliwość inna organizacja branżowa EU ProSun. W tle jest konflikt o restrykcje celne w imporcie do Unii Europejskiej chińskich modułów fotowoltaicznych, w którym obie organizacje stoją po przeciwnych stronach barykady. 

Zdaniem SolarPower Europe (SPE), w 2016 r. europejscy producenci modułów fotowoltaicznych dysponowali potencjałem produkcji na poziomie 6,7 GW, podczas gdy w 2015 r. ten potencjał wynosił 6,9 GW.

Wykorzystanie dostępnych linii produkcyjnych miało wynieść w 2016 r. 40 proc. wobec 46 proc. w roku wcześniejszym.

REKLAMA

Europejscy producenci mieli wyprodukować w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,7 GW wobec 3,2 GW wyprodukowanych w 2015 r.

Potencjał produkcji ogniw fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku miał wynieść natomiast 1,8 GW, co oznacza, że europejscy producenci modułów bazowali w dużej mierze na ogniwach importowanych.

Bloomberg oszacował, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 70 GW wobec 55 GW w roku wcześniejszym.

Natomiast łączny potencjał instalacji PV wykonanych w Europie w ubiegłym roku według szacunków SolarPower Europe wyniósł 7,1 GW wobec 8,6 GW w roku 2015.

REKLAMA

SolarPower Europe opowiada się za zniesieniem ceł na import chińskich modułów i ogniw fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Zwolennicy ceł, wśród których są przede wszystkim europejscy producenci modułów, wskazują natomiast, że stosowanie dumpingu cenowego w Chinach uniemożliwia im konkurowanie z producentami z Chin.

Ostatnio Komisja Europejska wstępnie opowiedziała się za przedłużeniem karnych ceł na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych do UE. Więcej na ten temat w artykule: Maleją szanse na zniesienie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne.

Komisja Europejska nie wykorzystała szansy na wsparcie europejskich producentów modułów fotowoltaicznych w ramach swoich ostatnich rekomendacji dotyczących wymiany handlowej z Chinami. Proponowane przedłużenie antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł nawet o 2 lata wpłynie negatywnie na cały sektor solarny w Unii Europejskiej. Jeśli Europa rzeczywiście chce korzystać z taniej energii słonecznej, Komisja i państwa członkowskie muszą powiedzieć „nie” przedłużeniu ceł – komentuje James Watson, CEO SolarPower Europe. 

Tymczasem inna organizacja branżowa EU ProSun, opowiadająca się za utrzymaniem restrykcji celnych i  zrzeszająca głównie europejskich producentów modułów PV, zarzuciła badaniu SolarPower Europe brak rzetelności.

Jak informuje „PV Magazine”, zdaniem EU ProSun, o informację w tej sprawie nie został spytany przez SPE m.in. największy europejski producent modułów fotowoltaicznych SolarWorld. Niemiecka firma to jedyny w Europie zintegrowany producent modułów fotowoltaicznych, wytwarzający również wafle krzemowe i ogniwa fotowoltaiczne. Potencjał produkcji modułów PV SolarWorld szacuje się na około 1 GW i miał ostatnio zostać zwiększony.

SPE odpowiedziało, że nie musiało pytań o zdanie SolarWorld, ponieważ dane o produkcji niemieckiej firmy są dostępne w jej raportach, które SolarWorld publikuje jako spółka giełdowa.

Cytowany przez „PV Magazine” Milan Nitschke z EU ProSun zapewnia, że potencjał produkcyjny europejskich firm w 2016 r. jednak zwiększył się, podając przykład rozbudowy linii produkcyjnych w Aleo Solar, CS Wismar, Heckert Solar czy Recom. 

red. gramwzielone.pl