Ceny krzemu polikrystalicznego w 2012 roku

Ceny krzemu polikrystalicznego w 2012 roku
Katie@!, flickr cc-by-2.0

Krzem polikrystaliczny (polikrzem) to podstawowy surowiec wykorzystywany do produkcji paneli fotowoltaicznych, dlatego to od tego jak będą kształtować się jego ceny, mogą zależeć także przyszłe ceny paneli PV. 

W ubiegłych latach produkcja polikrzemu była domeną takich krajów jak USA czy Niemcy. Jednak obecnie coraz większą rolę zaczynają odgrywać producenci z Azji, a największym producentem polikrzemu jest koreański OCI Chemical, który prześcignął niemieckiego Wackera i Hemlocka należącego obecnie do amerykańskiego koncernu Dow Corning. 

Według GTM Research, w ubiegłym roku czołowi producenci polikrzemu wyprodukowali odpowiednio: OCI – 34,7 tys. ton, Wacker – 33,8 tys. ton, Hemlock – 32,4 tys. ton, GCL Solar – 31,4 tys. ton, REC – 19 tys. ton. Oprócz wyżej wymienionych firm, do światowej czołówki firm produkujących polikrzem należą też: MEMC, LDK Silicon, Tokuyama, KCC czy Daqo New Energy. 

REKLAMA

W przeciwieństwie do wielu surowców, bez których nie mogą rozwijać się nowoczesne technologie, a do których dostęp jest coraz bardziej utrudniony, dostęp do krzemu jest praktycznie nieograniczony. Dlatego jego cena nie rośnie wraz ze wzrostem zapotrzebowania generowanym choćby przez szybko rozwijający się przemysł fotowoltaiczny. Co więcej, cena krzemu polirystalicznego w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie niskim na tyle, iż część producentów ograniczyła jego wyjątkowo energochłonną produkcję. 

REKLAMA

W marcu ubiegłego roku cena spot polikrzemu wynosiła ok. 80$/kg, aby spaść w grudniu do poziomu poniżej 30$/kg. Obecnie cena spot polikrzemu to około 28$/kg. Analizując ceny polikrzemu musimy jednak pamiętać o tym, że większość kontraktów na jego sprzedaż ma charakter długoterminowy. 

Jak informuje China Daily, tylko w Chinach produkcję polikrzemu ograniczono o 1/3. Chińscy producenci zapowiadają przywrócenie pełnej produkcji, gdy cena polikrzemu osiągnie minimum 47$/kg. 

Zdaniem GTM Research, cena polikrzemu wynosząca ok. 30$/kg pozwoli producentom paneli fotowoltaicznych do obniżenia ich ceny poniżej poziomu 0,7$/W.

pp, gramwzielone.pl