Trina Solar dostarczy moduły dla wielkiej elektrowni PV na Ukrainie

Trina Solar dostarczy moduły dla wielkiej elektrowni PV na Ukrainie
Fot. Trina Solar

Chińska firma Trina Solar poinformowała o zdobyciu zamówienia na moduły fotowoltaiczne, które mają wejść w skład największej na Ukrainie i jednej z największych w Europie elektrowni PV. To nie jedyne ogromne zamówienie na moduły chińskiego producenta pozyskane w ostatnim czasie na rynku europejskim.

Trina Solar podała, że dostarczyła moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 123 MW dla elektrowni fotowoltaicznej budowanej przez DTEK, największe prywatne przedsiębiorstwo energetyczne na Ukrainie.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna powstanie w okolicy Nikopolu w regionie Dniepropietrowska, w południowo-środkowej części Ukrainy. Jej moc wyniesie aż 246 MW i rocznie ma generować 280 GWh energii słonecznej.

REKLAMA

Budowa elektrowni fotowoltaicznej, której wykonawcą jest firma China Machinery Engineering Corporation (CMEC), ma zostać ukończona na początku przyszłego roku. Instalacja zostanie podłączona do sieci w marcu 2019 r., a produkowana energia zostanie objęta taryfą gwarantowaną w wysokości ok. 0,15 EUR/kWh.

W tym roku na Ukrainie powinny powstać kolejne farmy fotowoltaiczne o potencjale liczonym w setkach MW. Według rządowych szacunków, w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. uruchomiono tam elektrownie OZE o mocy ponad 500 MW (w większości to systemy PV).

W 2017 roku ukraiński potencjał odnawialnych źródeł energii zwiększył się o 257 MW. Oprócz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

REKLAMA

Zgodnie z aktualną strategią energetyczną Ukrainy, do roku 2035 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrośnie do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Trina Solar to jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych. W 2017 r. sprzedaż chińskiej firmy na całym świecie przekroczyła 9 GW, a 60 proc. modułów trafiło na rynki zagraniczne.

Wcześniej w tym roku Trina Solar informowała o zdobyciu innego, ogromnego zamówienia na rynku europejskim. Chodzi o dostawę modułów o łącznej mocy 167 MW, które mają wejść w skład farmy fotowoltaicznej o mocy aż 500 MW mającej powstać w pobliżu miasta Mula w hiszpańskiej prowincji Murcia.

Trina Solar podała, że w tym projekcie zostaną wykorzystane wykonane w technologii half-cell, polikrystaliczne moduły PV o jednostkowej mocy 335-340 W.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.