Czesi zainwestują 400 mln euro w farmy fotowoltaiczne na Ukrainie

Czesi zainwestują 400 mln euro w farmy fotowoltaiczne na Ukrainie
t-solar press

{więcej}Czeska firma Ekotechnik zawarła memorandum w władzami znajdującego się w zachodniej Ukrainie Obwodu Chmielnickiego, którego celem jest budowa 160 MW farm fotowotaicznych. 

Na mocy porozumienia władze Obwodu Chmielinickiego wydzierżawią czeskiej firmie tereny o powierzchni 400 hektarów, na których powstaną instalacje solarne. Dzięki inwestycjom ma powstać około 230 miejsc pracy, a po uruchomieniu farm PV wpływy lokalnego budżetu wzrosną o około 4,4 mld dolarów rocznie. 

REKLAMA

Swoją pierwszą instalację fotowoltaiczną na Ukrainie, także w Obwodzie Chmielnickim, Ekotechnik wybudował w październiku 2012 roku. Jej moc wynosi 5 MW. W sumie na budowę farm fotowoltaicznych w Obwodzie Chmielnickim Czesi chcą wydać 400 mln euro. 

REKLAMA

W planach czeskiej firmy jest budowa kolejnych farm fotowoltaicznych m.in. w okolicach Kijowa i Dniepropietrowska. Portfolio projektów fotowoltaicznych rozwijanych na Ukrainie przez Ekotechnik przekracza już 220 MW. 

W ostatnich trzech latach, po uruchomieniu systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, na Ukrainie powstało już ponad 270 MW farm fotowoltaicznych. Rząd w Kijowie chce, aby do roku 2016 na Ukrainie działalo 1,8 GW instalacji fotowoltaicznych. W październiku ubiegłego roku ukraiński rząd zdecydował, że do 2020 roku udział energetyki odnawialnej w konsumpcji energii na Ukrainie wzrośnie do 11%. 
gramwzielone.pl