Upada chiński gigant na rynku producentów paneli fotowoltaicznych

Upada chiński gigant na rynku producentów paneli fotowoltaicznych
foto: Suntech press

{więcej}Wczoraj do chińskiego sądu został skierowany wniosek o uznanie niewypłacalności czołowego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie – chińskiego Suntech. 

Suntech w 2011 roku był globalnym liderem rynku producentów paneli fotowoltaicznych z wolumenem sprzedaży napoziomie ok. 2 GW. W ubiegłym roku stracił co prawda pozycję lidera na rzecz chińskiego JA Solar, ale dalej utrzymał się w pierwszej „trójce”. Suntech jako jedna z niewielu firm z branży PV jest notowana na amerykańskiej giełdzie Dow Jones. 

Tym bardziej zaskakująca jest wiadomość o niewypłacalności, którą wczoraj podały chińśkie media. Problemy Suntech powstały po tym, jak firma ta nie zdołała wykupić obligacji o wartości  541 mln dolarów. W efekcie w chińskim sądzie w mieście Wuxi – będącego jednocześnie siedzibą Suntech – znalazł się wniosek o uznanie niewypłacalności firmy. W Wuxi Suntech zatrudnia przy produkcji paneli 10 tysięcy pracowników. 

REKLAMA

Chińska agencja informacyjna Xinhua szacuje, że Suntech jest winny 9 rodzimym bankom w sumie ok. 1,1 mld dolarów. 

REKLAMA

Suntech przynosił straty w ostatnich czterach kwartałach. Jego sytuację pogorszyło wprowadzenie antydumpingowych ceł na import jego paneli do USA. Cła na import chińskich paneli może wprowadzić w czerwcu także Unia Europejska. 

Jak zauważa „The New York Times”, przypadek Suntech sygnalizuje rosnącą niechęć chińskich władz do subsydiowania rodzimych producentów paneli, wobec czego w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się podobnych informacji dotyczących innych producentów paneli PV z Chin. 

Jeszcze 5 lat temu akcje Suntech na amerykańskiej giełdzie były wyceniane na ponad 88 dol., obecnie ich cena spadła do poziomu ok. 0,5 dol. We wtorek handel akcjami Suntech na Dow Jones został wstrzymany. 

„NYT” cytuje jednego z przedstawicieli chińskich producentów paneli PV informującego o pogarszajacej się kondycji chińskich producentów, którzy mimo spadków cen paneli PV i malejącej rentowności sprzedaży, za wszelką cenę utrzymywali wysoki poziom produkcji i zatrudnienia, przy okazji systematycznie się zadłużając. 

„The New York Times” prognozuje, że wygranymi obecnej sytuacji na globalnym rynku PV mogą być producenci z Tajwanu, w których nie uderzyły amerykańskie cła i których mogą nie objąć ewentualne cła Unii Europejskiej. 
gramwzielone.pl