Kłopoty kolejnego chińskiego potentata z branży PV

Kłopoty kolejnego chińskiego potentata z branży PV
foto: OregonDOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}LDK Solar to jeden z czołowych producentów wafli krzemowych wykorzystywanych przy produkcji modułów fotowoltaicznych, który ostatnio nie zdołał spłacić długów w wysokości 23,8 mln dolarów. 

W odpowiedzi na powyższą informację kierownictwo firmy wystosowało komunikat, w którym zapewnia, że powodem niemożności spłaty zobowiązań finansowych były „chwilowe problemy z przepływami pieniężnymi”. LDK poinformował ponadto, że udało mu się porozumieć z wierzycielami w sprawie spłaty części długu wynoszącej 16,5 mln dol. i że prowadzi rozmowy z pozostałymi wierzycielami. 

REKLAMA

LDK Solar działa na rynku fotowoltaicznym od 2005 roku i na całym świecie zatrudnia ponad 20 tys. osób. Siedziba firmy mieści się w chińskim mieście Xin Yu, w prowincji Jiang Xi. Od 2009 roku – oprócz produkcji wafli krzemowych – firma zajmuje się także produkcją i sprzedażą modułów fotowoltaicznych, a w 2010 roku przejęła fabrykę modułów należącą wcześniej do firmy Best Solar. 

REKLAMA

LDK Solar to kolejna czołowa chińska firma z branży PV, która boryka się z problemami finansowymi. Pod koniec ubiegłego miesiąca na jaw wyszły problemy finansowe Suntech – jednego z czołowych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, który nie zdołał wówczas wykupić obligacji o wartości 541 mln dolarów. W efekcie w chińskim sądzie w mieście Wuxi – będącego jednocześnie siedzibą Suntech – znalazł się wniosek o uznanie niewypłacalności firmy.

Przed niewypłacalnością rodzimych firm z branży fotowoltaicznej ostrzegł niedawno chiński nadzór finansowy, uznając za ryzykowne udzielanie im dalszych niskooprocentowanych pożyczek. 
gramwzielone.pl