Ceny modułów fotowoltaicznych rosną. Pierwszy raz od 4 lat

Ceny modułów fotowoltaicznych rosną. Pierwszy raz od 4 lat
Foto: Sunways press

{więcej}Po kilku latach szybkiego spadku cen panele fotowoltaiczne zaczęły drożeć. Co jest przyczyną nienotowanego od 2009 roku wzrostu ich cen?

Jak informuje firma konsultingowa IHS, przeciętna cena (ASP) chińskich paneli krystalicznych importowanych do Unii Europejskiej wzrosła w marcu o 4%. Wzrost ceny chińskich paneli PV sprzedawanych w Europie zanotowano pierwszy raz od stycznia 2009. IHS prognozuje, że w kwietniu chińskie panele ponownie podrożeją w ujęciu miesiąc do miesiąca o 5-6%. 

IHS podkreśla, że wzrost cen chińskich paneli w UE to w dużej mierze efekt obowiązkowej rejestracji chińskich modułów importowanych do Europy w związku ze śledztwem Komisji Europejskiej w sprawie domniemanego dumpingu cenowego, z którego mają korzystać chińscy producenci, mogąc dzięki temu oferować panele po cenach nieosiągalnych dla producentów europejskich. 

REKLAMA
REKLAMA

Co ciekawe, IHS wiąże ostatni wzrost cen chińskich paneli także ze wzrostem popytu na nie notowanym na rynkach chińskim i japońskim. Kolejnym z czynników wpływających – według analityków IHS – na wzrost cen paneli na europejskim rynku jest pojawiający się na Starym Kontynencie niedobór paneli. 

– W ostatnich latach producenci paneli fotowoltaicznych musieli stawiać czoła spadającym cenom i zabijającej ich zyski nadpodaży paneli na rynku. (…) obecnie pojawiają się sygnały o osiągnięciu równowagi pomiędzy podażą a popytem, w efekcie czego ceny przestały spadać – komentuje Glenn Gu z IHS. 

Jak wynika z ostatniego zestawienia średnich cen panel PV na detalicznym rynku w Niemczech, który firma Photon opublikowała w ubiegłym tygodniu, średnia cena paneli monokrystalicznych za nasza zachodnią granicą to obecnie ok. 0,72 €/W, średnia cena modułów polikrystalicznych wynosi 0,66 €/W, a w indeksie, do którego zaliczane są wyłącznie moduły importowane z Chin, średnia cena to 0,61 €/W. 
gramwzielone.pl