Rekordowe przejęcie na rynku PV. ABB przejął czołowego producenta inwerterów

Rekordowe przejęcie na rynku PV. ABB przejął czołowego producenta inwerterów
Foto: ABB press

{więcej}Koncern ABB zwiększa aktywność w branży fotowoltaicznej. Wczoraj poinformował o przejęciu jednego z największych na świecie producentów inwerterów PV  – amerykańskiego Power-One. 

ABB kupił firmę Power-One zaliczaną do czołówki producentów inwerterów fotowololtaicznych za 1,028 mld dolarów. W komunikacie dotyczącym przejęcia, ABB oświadczył ponadto, że w 2013 roku w sektorze inwerterów fotowoltaicznych liczy na wygenerowanie przychodów na poziomie 100 mln dol.

Według rankingu przygotowanego przez GTM Research, w 2012 roku ABB był szóstym największym dostawcą inwerterów na świecie. Power-One w tym samym rankingu zajął drugą pozycję, sprzedając w ubieglym roku inwertery o łącznej mocy 3,6 GW – o 23% więcej niż w roku 2011. W tym roku przychody Power-One – według raportu opublikowanego przez amerykańską firmę w I kwartale – mają osiągnąć poziom ok. 175-200 mln dol. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje ABB, decyzja o przejęciu Power-One to efekt szybkiego rozwoju rynku inwerterów fotowoltaicznych, a także szans, jakie stwarza na nim implementowanie innowacyjnych rozwiązań. – Branża fotowoltaiczna odgrywa kluczową rolę w zmianie przyszłego miksu energetycznego, ponieważ szybko zbliża się do osiągnięcia grid parity. Power-One to dobrze zarządzana firma, której strategia skupia się wokół impementowania innowacyjnych technologii w inwerterach PV, które są „najinteligentniejszymi produktami” w fotowoltaice – tak przejęcie Power-One podsumował Joe Hogan, prezes ABB. 

W ciągu kilku ostatnich dni cena akcji Power-One na nowojorskiej giełdzie Nasdaq wzrosła z ok. 4 dol. do ponad 6 dol., wracając do poziomu nienotowanego od września ubiegłego roku. 

Wywiad z Ulrichem Speisshoferem z ABB na temat przejęcia Power-One można zobaczyć pod poniższym linkiem: Największe przejęcie na rynku inwerterów fotowoltaicznych
gramwzielone.pl