Ceny modułów fotowoltaicznych pierwszy raz od lat wyższe w ujęciu rok do roku

Ceny modułów fotowoltaicznych pierwszy raz od lat wyższe w ujęciu rok do roku
Gehrlicher press

{więcej}W najnowszym zestawieniu cen modułów fotowoltaicznych na rynku niemieckim przygotowywanym cyklicznie przez firmę Photon po raz pierwszy od kilku lat średnia cena modułów monokrystalicznych jest wyższa niż ich cena odnotowana w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Po kilku latach wyraźnych spadków cen modułów fotowoltaicznych, od początku tego roku na rynku europejskim obserwujemy wzrost ich średnich cen. Ten trend zauważalny jest w notowaniach cen modułów fotowoltaicznych na spotowym rynku niemieckim prowadzonych przez Photon zwłaszcza w grupie modułów monokrystalicznych, których cena od początku tego roku znacząco wzrosła i jest już wyższa niż w lipcu ubiegłego roku. 

REKLAMA

Jak wynika z danych Photona, średnia cena modułów monokrystalicznych na niemieckim rynku spot w pierwszej połowie tego miesiąca wynosiła ok. 0,73 €/W i była o 2,8% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeszcze na początku tego roku średnia cena modułów monokrystalicznych w Niemczech wynosiła ok. 0,59 €/W, a najtańsze moduły tego typu można było kupić za ok. 0,45 €/W. 

REKLAMA

W ostatnich miesiącach rośnie także średnia cena modułów polikrystalicznych – chociaż nieco wolniej niż w przypadku modułów typu mono. Według Photona, w pierwszej połowie tego miesiąca moduły polikrystaliczne można było kupić w Niemczech w średniej cenie ok. 0,61 €/W, podczas gdy na początku tego roku średnia cena modułów typu poli wynosiła za naszą zachodnią granicą ok. 0,54 €/W. Mimo ostatnich wzrostów cen, moduły polikrystaliczne są w dalszym ciągu tańsze niż w lipcu 2012 r. – o 7,6%, jednak różnica ta maleje z miesiąca na miesiąc i wkrótce w przypadku modułów polikrystalicznych możemy być świadkami sytuacji, w której ich bieżąca cena będzie wyższa niż w analogicznym okresie 2012 r. 

W grupie modułów importowanych z Azji (z wyłączeniem modułów japońskich), ich średnia cena na rynku spot w Niemczech w pierwszej połowie lipca wynosiła ok. 0,59 €/W i była o 0,06 €/W wyższa niż na początku roku. W ujęciu rok do roku moduły azjatyckie oferowane w Niemczech są w dalszym ciągu tańsze – obecnie już tylko o ok. 7-8%. 
gramwzielone.pl