KE potwierdza ugodę z sprawie ceł na chińskie panele. Zobacz listę producentów nieobjętych cłami

KE potwierdza ugodę z sprawie ceł na chińskie panele. Zobacz listę producentów nieobjętych cłami
foto: quinet, flickr cc-by-2.0

{więcej}Komisja Europejska potwierdziła zawarcie porozumienia z Pekinem w sprawie ceł antydumpingowych na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Za ugodą opowiedziały się wszystkie kraje Wspólnoty. 

Zawarcie porozumienia zostało ogłoszone na kilka dni przed terminem, w którym – w przypadku braku ugody – zaczęłyby obowiązywać wyższe stawki ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy. Zgodnie z decyzją Brukseli z 6 czerwca br., na import paneli „made in China” do Unii Europejskiej wprowadzono jednakową stawkę ceł antydumpingowych w wysokości 11,8%, a od 6 sierpnia stawki ceł miały zostać zdywersyfikowane w zależności od producenta i wzrosłyby do poziomu od 37,3% do 67,9%. 

Dzięki zawarciu porozumienia między Brukselą i Pekinem, chińscy producenci, którzy dostosują się do jego zasad, nie zostaną objęci cłami antydumpingowymi, a pozostali zapłacą stawkę obowiązującą do tej pory, czyli 11,8%. 

REKLAMA

Komisja Europejska w dalszym ciągu nie ujawnia szczegółów ugody, niemniej jednak – zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach – na jej podstawie do importu do Unii Europejskiej niepodlegającemu cłom antydumpingowym zostaną dopuszczone chińskie panele fotowoltaiczne, których minimalna cena ma wynosić 0,56 €/W.

REKLAMA

Jak zapowiedziała Komisja Europejska, poziom ten będzie jednak na bieżąco aktualizowany w zależności m.in. od średnich cen paneli na rynku, a także cen surowców służących do produkcji paneli fotowoltaicznych. Przy wyznaczaniu poziomu cenowego Bruksela będzie posiłkować się danymi Bloomberga i pvXchange. 

Decyzją KE zostanie wprowdzony także „cap” na łączny import chińskich paneli do UE, który w skali roku nie będzie mógł przekroczyć wolumenu 7 GW. 

Zobacz listę chińskich producentów paneli fotowoltaicznych, którzy zaakceptowali ugodę między Komisją Europejską i rządem Chin [PDF]. 

gramwzielone.pl