Ikea będzie sprzedawać domowe systemy fotowoltaiczne. Ile zarobią ich właściciele?

Ikea będzie sprzedawać domowe systemy fotowoltaiczne. Ile zarobią ich właściciele?
TAJIKBOY, flickr cc-by-2.0

{więcej}W swoich sklepach na terenie Wielkiej Brytanii Ikea rozpoczyna sprzedaż domowych systemów fotowoltaicznych. Jeśli pomysł okaże się sukcesem, panele fotowoltaiczne będzie można kupić także w centrach Ikei w innych krajach. 

Szwedzka firma poinformowała, że od wczoraj panele fotowoltaiczne można kupić w sklepie Ikea w Southampton, a w najbliższych tygodniach ich sprzedaż zostanie uruchomiona w kolejnych sklepach na terenie Wielkiej Brytanii. 

Ikea od kilku lat systematycznie wyposaża swoje centra handlowe w dachowe systemy fotowoltaiczne. Jak do tej pory szwedzki koncern zainstalował na całym świecie już ponad 250 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Teraz będzie także je sprzedawał. 

REKLAMA

Jak poinformował Steve Howard z Ikei, Wielka Brytania jest rynkiem testowym, a po pozytywnej weryfikacji efektów sprzedaży systemów fotowoltaicznych, szwedzki koncern będzie je oferować także w innych krajach.

REKLAMA

Moc podstawowego systemu fotowoltaicznego oferowanego przez brytyjską Ikeę wyniesie 3,36 kW. Cena takich systemów PV, która będzie uwzględniać także instalację, utrzymanie i monitoring, wyniesie 5,7 tys. funtów. Posiadacze karty Ikea Family za zakup instalacji fotowoltaicznej zapłacą 15% mniej. 

Panele fotowoltaiczne do sklepów Ikei dostarczy chiński producent Hanergy specjalizujący się w produkcji modułów w technologii cienkowarstwowej CIGS. Pracownicy Hanergy będą także doradzać klientom w sklepach Ikei. Jak zapewnia chiński producent, panele dla Ikei będą produkowane w Niemczech, na liniach produkcyjnych, których Hanergy stało się właścicielem wraz z przejęciem niemieckiego producenta modułów fotowoltaicznych Q-Cells i jego spółki odpowiedzialnej za produkcję paneli cienkowarstwowych Solibro. 

Jak zapewnia Hanergy, klienci, którzy zainstalują systemy fotowoltaicze oferowane we współpracy z Ikeą, zostaną objęci 20-letnią taryfą gwarantowaną na sprzedaż produkowanej przez siebie energii. Wysokość taryfy dla tej wielkości systemu, którą może otrzymać właściciel domowej instalacji PV w Wielkiej Brytanii tylko za wyprodukowanie energii, to 14,5p/kWh. Do tego dochodzi 4,6p/kWh w przypadku sprzedaży energii do sieci. 

Według Hanergy, właściciel zakupionego w Ikei domowego systemu PV o mocy 3,3 kW może rocznie zarobić 824 funty, z czego 487 funtów (3314 kWh x 14,5p) to podstawowa taryfa za produkcję energii, 76 funtów (1657 kWh x 4,6p) to taryfa za jej sprzedaż, a 254 funty (1657 kWh x 15,32p) to oszczędność niezakupionej energii przy założeniu, że 50% energii słonecznej zostanie wykorzystane przez właściciela.

Taki poziom przychodów – według Hanergy – zapewni zwrot inwestycji w ujęciu ROI na poziomie 11%. Kalkulacja nie uwzględnia jednak możliwego wzrostu kosztów energii w kolejnych latach. 
gramwzielone.pl