Państwa UE zgodziły się na cła na import chińskich paneli PV

Państwa UE zgodziły się na cła na import chińskich paneli PV
Foto: Suntech press

{więcej}Państwa Wspólnoty zatwierdziły wcześniejszą decyzję Komisji Europejskiej, na podstawie której na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej zostaną nałożone cła antydumpingowe – ale tylko na panele, których nie objęła wynegocjowana wcześniej z rządem Chin ugoda. 

W czerwcu tego roku Komisja Europejska prowadząca dochodzenie w sprawie praktyk dumpingowych, które mieli stosować Chińczycy w zakresie pomocy swoim producentom paneli fotowoltaicznych, wprowadziła tymczasowe cła antydumpingowe w wysokości 11,8% na import tego rodzaju produktów na teren Wspólnoty. 

Miesiąc później Bruksela zawarła jednak porozumienie z Chińską Izbą Handlową, na podstawie którego ustalono maksymalną wielkość importu chińskich paneli nieobjętych cłami na poziomie 7 GW/rok, a także przyjęto minimalną cenę importu nieobjętego cłami na poziomie 0,56 €/W. Wolumen i cena importowanych paneli „made in China” będą cyklicznie weryfikowane przez urzędników KE. 

REKLAMA
REKLAMA

Tymczasem chińscy producenci, których nie obejmie porozumienie lub nie spełnią jego warunków, zostaną objęci dwuletnimi cłami antydumpingowymi, których średnia wysokość wyniesie 47,6%. Cła zaczną obowiązywać od 6 grudnia br. 

Wczoraj ugodę zawartą wcześniej między Brukselą i Pekinem zaakceptowały państwa członkowskie. UE na decyzję o nałożeniu ostatecznych ceł antydumpingowych miała czas do początku grudnia br. Można się spodziewać, że podobne decyzje zapadną także w przypadku podobnego dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską, które mogłoby doprowadzić do nałożenia na import chińskich paneli do UE ceł antysubsydyjnych. 

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na import chińskiego szkła solarnego w średniej wysokości 42,1%, przy czym stawka ceł różni się w zależności od producenta. Szkło solarne jest wykorzystywane do produkcji paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. 
gramwzielone.pl