Ceny modułów fotowoltaicznych na początku grudnia

Ceny modułów fotowoltaicznych na początku grudnia
Jon Olav, flickr cc-by

{więcej}Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Photon, ceny paneli fotowoltaicznych na niemieckim rynku detalicznym w ostatnim czasie nieznacznie spadły w porównaniu do cen notowanych w ubiegłych miesiącach. Mimo to, są w dalszym ciągu nieznacznie wyższe niż przed rokiem. 

W przypadku modułów polikrystalicznych, ich ceny na niemieckim rynku spot w pierwszym tygodniu grudnia spadły do średniego poziomu 0,6 €/W, podczas gdy jeszcze we wrześniu ich cena wahała się na poziomie 0,63-0,65 €/W. Tym samym ceny modułów polikrystalicznych wróciły do poziomu notowanego na początku roku, są jednak o 3,4% wyższe w ujęciu rok do roku. W Niemczech na rynku spot najtańsze moduły polikrystaliczne można kupić w cenie poniżej 0,45 €/W, a najdroższe – powyżej 0,75 €/W.

REKLAMA

Na początku grudnia nieznacznie spadły także ceny modułów monokrystalicznych. W pierwszych dniach tego miesiąca ich średnia cena na niemieckim rynku detalicznym wynosiła 0,67 €/W, podczas gdy we wrześniu można je było kupić przeciętnie za ok. 0,73-0,78 €/W. W ujęciu rok do roku moduły monokrystaliczne są droższe o 3,1%. Najtańsze moduły monokrystaliczne można kupić w Niemczech za ok. 0,45 €/W, a najdroższe za ok. 1 €/W. 

REKLAMA

W indeksie modułów importowanych z Azji, ich średnia cena na niemieckim rynku spot w ostatnich miesiącach praktycznie nie uległa zmianie. Wynosi obecnie ok. 0,59 €/W i jest wyższa o 7,3% niż w grudniu 2012 r. Najtańsze moduły z Azji można kupić w Niemczech za ok. 0,3 €/W, a najdroższe za ok. 0,75 €/W.
gramwzielone.pl