Po Lublinie jeżdżą autobusy zasilane energią słoneczną

Po Lublinie jeżdżą autobusy zasilane energią słoneczną
David Thibault, flickr cc-by-2.0

{więcej}W ramach projektu realizowanego przez Politechnikę Lubelską we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym z Lublina, na dachach dwóch miejskich autobusów zainstalowano panele fotowoltaiczne. 

Wykorzystanie energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne ma na celu zmniejszenie obciążenia alternatorów autobusu, co prowadzić będzie do zmniejszenia zużycia paliwa. 

Według cytowanego przez Polską Agencję Prasową prof. Mirosława Wendekera z katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej, energia produkowana przez znajdujące się na dachu autobusu panele fotowoltaiczne może pokryć ok. 25% jego zapotrzebowania na energię elektryczną, a w efekcie autobus będzie zużywał w roku ok. 5% mniej paliwa, co przekładałoby się na roczne oszczędności na poziomie 10 tys. zł. Według wstępnych szacunków koszt zamontowania w autobusach systemu PV może zwrócić się po dwóch latach.

REKLAMA
REKLAMA


Jak na razie panele fotowoltaiczne ładują dwa lubelskie autobusy, a wiosną na kolejnych dwóch zostaną zainstalowane odporne na wstrząsy, elastyczne panele cienkowarstwowe. 

PAP podaje, że na jednym z autobusów zainstalowano trzy typy paneli PV, a takie same panele zamontowano na dachu 8-piętrowego budynku, dzięki czemu będzie można porównać jak zmniejsza się wydajność paneli w ruchu ulicznym.

Na realizację projektu, którego koszt szacuje się na 4,6 mln zł, Politechnika Lubelska pozyskała 3,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Lubelska uczelnia liczy, że wkrótce zacznie zarabiać na sprzedaży licencji opracowanego przez nią rozwiązania. 
gramwzielone.pl