EPIA chce skarżyć Bułgarię za nowy podatek od zysków z fotowoltaiki

EPIA chce skarżyć Bułgarię za nowy podatek od zysków z fotowoltaiki
foto: Suntech press

{więcej}Bułgaria chce obciążyć zyski ze sprzedaży energii produkowanej w systemach fotowoltaicznych 20-procentowym podatkiem. Przeciwko planom bułgarskiego rządu zaprotestowało Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA). 

W liście skierowanym do bułgarskiego prezydenta i premiera EPIA skrytykowała plany wprowadzenia 20-procentowego, retroaktywnego podatku od zysków ze sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. 

Zdaniem EPIA, nowy podatek może podważyć zaufanie inwestorów do bułgarskiego rynku OZE i pogorszyć ogólny klimat do inwestowania w tym kraju. 

REKLAMA
REKLAMA

– Inwestorom powinno się zagwarantować przewidywalność otoczenia inwestycyjnego, implementację unijnych dyrektyw i strategii z zakresu klimatu i energetyki. Byłem zaskoczony faktem, że bułgarski parlament wprowadził zmiany do ustawy o odnawialnych źródłach energii bez przeprowadzenia konsultacji społecznych i bez wcześniejszego poinformowania o takich planach – pisze w liście do bułgarskich władz Winfried Hoffman, szef EPIA. 

Hoffman podkreśla ponadto, że wprowadzone zmiany nie mają związku z jakąkolwiek rządową strategią rozwoju sektora energetycznego i mogą stać w sprzeczności z kilkoma dyrektywami UE. 

Szef EPIA zapowiedział w liście do bułgarskich władz, że sprawę retroaktywnego podatku od zysków z fotowoltaiki skieruje do Komisji Europejskiej.

gramwzielone.pl