Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2013 r.

Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2013 r.
foto: JA Solar

{więcej}Firma konsultingowa NPD Solarbuzz podała czołową 10. producentów, którzy w 2013 r. sprzedali najwięcej paneli fotowoltaicznych. 

Jak informuje NPD Solarbuzz, grupa 10 największych producentów paneli fotowoltaicznych sprzedała w 2013 r. 18 GW paneli fotowoltaicznych, co potwierdza rosnącą konsolidację w branży. Dla porównania, sprzedaż 10 największych producentów paneli PV w 2012 r. była aż o 40% niższa. 

Podobnie jak w 2012 r., w ubiegłym roku pozycję lidera w sprzedaży modułów fotowoltaicznych utrzymał chiński Yingli Green z łącznym wolumenem sprzedaży przekraczającym 3 GW. Wszyscy producenci obecni w 10. zanotowali natomiast sprzedaż przekraczającą 1 GW. 

REKLAMA

W porównaniu z 2012 r., z pierwszej 10. w roku ubiegłym wypadł borykający się z kłopotami finansowymi, a do niedawna jeszcze globalny lider w produkcji paneli fotowoltaicznych – chiński Suntech, a także amerykański Sunpower. Do pierwszej 10 wskoczyły natomiast chiński producent Renesola oraz Kyocera dzięki znaczącemu wzrostowi popytu na panele PV na swoim rodzimym rynku w Japonii. 

REKLAMA

Grupę największych producentów paneli fotowoltaicznych w 2013 r. ponownie zdominowały firmy z Chin. Jedynie 4 firmy obecne w rankingu są z poza tego kraju – wspomniana Kyocera, japoński Sharp, kanadyjski Canadian Solar oraz amerykański First Solar, który kilka lat temu notował największą sprzedaż paneli PV, a obecnie spadł na pozycję 7. 

Czołowa 10. producentów paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży w 2013 r. wg NPD Solarbuzz (w nawiasie porównanie z rankingiem za 2012 r.):

1. Yingli Green (-)
2. Trina Solar (wzrost o 1 pozycję)
3. Sharp Solar (wzrost o 3 pozycje)
4. Canadian Solar (-)
5. Jinko Solar (wzrost o 3 pozycje)
6. ReneSola (wzrost o 7 pozycji)
7. First Solar (spadek o 2 pozycje)
8. Hanwha SolarOne (-)
9. Kyocera (wzrost o 5 pozycji)
10. JA Solar (spadek o 3 pozycje)

gramwzielone.pl