Administracja USA otwiera nowe śledztwo w sprawie importu chińskich modułów PV

Administracja USA otwiera nowe śledztwo w sprawie importu chińskich modułów PV
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Po śledztwie amerykańskich władz, które w ubiegłym roku zakończyło się nałożeniem ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych do USA, Departament Handlu USA zaczyna kolejne śledztwo, które ma wyjaśnić czy Chińczycy w celu obejścia ceł nie łamią przyjętych wcześniej zasad importu paneli PV. 

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego śledztwa antydumpingowego i antysubsydyjnego prowadzonego przez administrację USA, które zakończyło się nałożeniem ceł na import chińskich modułów PV, a także w przypadku podobnego dochodzenia Komisji Europejskiej, które zakończyło się w połowie ubiegłego roku przyjęciem limitu cen chińskich paneli importowanych do UE, także w przypadku nowego dochodzenia rozpoczętego właśnie przez amerykański Departament Handlu, jego inicjatorem jest niemiecki producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld. 

Zdaniem SolarWorld, Chińczycy importujący swoje panele fotowoltaiczne do USA obchodzą nałożone w ubiegłym roku cła poprzez wykorzystywanie do ich produkcji ogniw przywożonych np. z Tajwanu. 

REKLAMA

– Chińczycy oczywiście dostrzegają kluczowe znaczenie technologii solarnej dla konkurencyjności swojej gospodarki, ale my także dostrzegamy ten fakt. Dlatego ponownie prosimy naszych regulatorów o sprawdzenie faktów i zgodności stosowanych praktyk z regułami wolnego handlu (…). Jeśli uczciwa konkurencja zostanie przywrócona, amerykański rynek powróci do wzrostu – skomentował ostatni krok SolarWorld prezes amerykańskiego oddziału tej firmy Mukesh Dulani. 

REKLAMA

Niemiecka firma w USA posiada fabrykę ogniw fotowoltaicznyh w Hillsboro w stanie Oregon, której potencjał produkcyjny wynosi 500 MW. 

Sprawa ceł podzieliła zarówno amerykańską jak i europejską branżę fotowoltaiczną. Producenci paneli PV z USA czy Europy generalnie poparli wprowadzenie ceł, jednak ich przyjęciu sprzeciwiają się importerzy czy instalatorzy, dla których wprowadzenie ceł może potencjalnie przełożyć się na spadek rentowności oferowanych instalacji lub może oznaczać konieczność podniesienia ich cen. 

Także w przypadku rozpoczętego właśnie dochodzenia z SolarWorld zgadzają się nie wszyscy przedstawiciele amerykańskiego rynku solarnego, a amerykańska organizacją zrzeszająca branżę solarną Solar Energy Industries Association wprost skrytykowała SolarWorld za zgłoszenie wniosku o wszczęcie kolejnego śledztwa wymierzonego w import chińskich paneli fotowoltaicznych.  

Działania SolarWorld i wszczęcie nowego dochodzenia antydumpingowego skrytykowali także Chińczycy. – Poprzednia decyzja w sprawie ceł nie bazowała na faktach, ale miała na celu ochronę lokalnych firm w USA. Nie uważam kontynuowania blokowania chińskiej konkurencji za mądre posunięcie. (…) Amerykańskie firmy mają problem z kontrolą kosztów i z zarządzaniem swoimi finansami, i tą kwestię muszą rozwiązać – powiedział na łamach „China Daily” Sun Guangbin z chińskiej organizacji zrzeszającej producentów maszyn i sprzętu elektronicznego CCME. 

Wnioski z dochodzenia w sprawie importu chińskich paneli fotowoltaicznych do USA mają zostać upublicznione do końca lutego br. 
gramwzielone.pl