Chiny nakładają nowe cła na import polikrzemu z USA i Korei Płd.

Chiny nakładają nowe cła na import polikrzemu z USA i Korei Płd.
SolarWorld press

{więcej}Rząd w Pekinie zdecydował o nałożeniu nowych ceł na import krzemu z USA i Korei Płd., który jest wykorzystywany do produkcji paneli fotowoltaicznych. To odpowiedź chińskich władz na nowe antydumpingowe śledztwo amerykańskich władz w sprawie importu chińskich paneli PV. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca Amerykanie wznowili śledztwo w sprawie domniemanego dumpingu cenowego, który mają stosować chińscy producenci paneli fotowoltaicznych importowanych do USA. Już wcześniej amerykańskie władze nałożyły cła antydumpingowe na import paneli „made in China”, ale teraz – ponownie na wniosek niemieckiego producenta SolarWorld – wznowiły dochodzenie, aby sprawdzić, czy niektórzy z chińskich producentów nie obchodzą ceł. 

Zdaniem SolarWorld, chińscy producenci paneli PV omijają cła nałożone przez władze USA poprzez importowanie ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych do ich produkcji z krajów trzecich, a w takim wypadku ich produkty importowane do USA cłom nie podlegają. 

REKLAMA

W odpowiedzi na działania władz USA – podobnie jak miało to miejsce po ostatnim śledztwie Amerykanów zakończonym nałożeniem ceł antydumpingowych – Chińczycy odpowiedzieli wznowieniem własnego śledztwa w sprawie domniemanego dumpingu cenowego stosowanego przez producentów polikrzemu wykorzystywanego do produkcji paneli PV, który jest przywożony do Chin z terytorium USA i Korei Południowej. Wcześniejsze dochodzenie chińskich władz zakończyło sie w lipcu 2013 r. nałożeniem ceł tymczasowych. 

REKLAMA

Jak poinformował wczoraj chiński resort handlu, w wyniku nowego dochodzenia w tej sprawie ustalono, że importerzy amerykańskiego i koreańskiego polikrzemu sprzedają go na rynku chińskim poniżej kosztów produkcji, co uderza w rodzimych producentów tego surowca takich jak Jiangsu Zhongneng Polysilicon, LDK Solar, Sino-Silicon czy Daqo New Energy. 

W efekcie na import polikrzemu z USA Chińczycy nałożyli antydumpingowe cła wynoszące nawet 57% oraz cła antysubsydyjne w wysokości 2,1%, natomiast w zakresie importu z Korei Płd. przyjęto wyłącznie cła antydumpingowe, a ich wysokość ustalono na poziomie od 2,4% do 12,3%. 

Decyzja chińskich władz weszła w życie z dniem jej ogłoszenia i będzie obowiązywać przez 5 lat. 

gramwzielone.pl