Największe rynki fotowoltaiczne w 2013 r.

Największe rynki fotowoltaiczne w 2013 r.
foto: SunPower press

{więcej}W przeciwieństwie do lat wcześniejszych, w których najwięcej instalacji fotowoltaicznych montowano w Niemczech i pozostałych krajach Unii Europejskiej – w ubiegłym roku było wyraźnie widać spadek znaczenia Europy na globalnej mapie PV przy jednoczesnym wzroście znaczenia USA, Japonii i Chin. 

Niemcy

Dotychczasowy lider w montażu nowych systemów fotowoltaicznych – Niemcy, których zainstalowany potencjał w PV przekracza już 35 GW – w ubiegłym roku – zgodnie z założeniami rządu w Berlinie – zamontowali ok. 3,3 GW nowych elektrowni PV, czyli o połowę mniej niż w latach wcześniejszych.  

REKLAMA

Niemiecki rząd w ubiegłym roku znacząco ograniczył wysokość dopłat do PV i nic nie wskazuje, że rozwój rynku PV, jaki obserwowano do roku 2012, może jeszcze się powtórzyć. Niemieccy inwestorzy nie mogą już liczyć bowiem na wysokie dopłaty za sprzedaż energii do sieci. PV w Niemczech wkroczyło już jednak w erę tzw. grid parity. Fotowoltaika jest montowana za naszą zachodnią granicą coraz częściej w celu użytku własnego i ograniczenia kosztów w związku z wysokimi cenami energii kupowanej od operatorów energetycznych.

Włochy

W 2013 r. udział PV w niemieckim miksie energetycznym wyniósł 4,5%. Tymczasem na drugim największym europejskim rynku fotowoltaicznym – we Włoszech – elektrownie PV wyprodukowały w 2013 r. aż 7% energii wygenerowanej w sumie w tym kraju. 

Rekordowy dla włoskiego rynku PV był rok 2011, w którym zamontowano prawie 9,5 GW nowych systemów fotowoltaicznych. Rok później dodano jeszcze 3,5 GW i łączny potencjał PV we Włoszech wzrósł do ponad 16 GW. 

Jednak mimo, że fotowoltaika we Włoszech osiąga już grid parity – zwłaszcza na południu kraju – Włosi w ubiegłym roku zrezygnowali z dopłacania do produkcji energii w systemach PV i nie zanosi się, aby notowany wcześniej rozwój rynku PV powtórzył się w kolejnych latach – podobnie jak w kilku innych krajach Unii Europejskiej, które wcześniej hojnie dopłacały do produkcji energii w nowych systemach PV. 

USA

W połowie ubiegłego roku łączny potencjał systemów PV zainstalowanych w USA przekroczył 10 GW. Stany Zjednoczone dołączyły tym samym do największych rynków PV – Niemiec, Włoch, Japonii i Chin. W pierwszej połowie 2013 r. łączna liczba nowych instalacji PV wyniosła w USA 1,8 GW. 

REKLAMA

W ubiegłym roku szybki rozwój notował zwłaszcza rynek małych i komercyjnych systemów PV, a struktura rozwoju poszczególnych segmentów amerykańskiego rynku PV pokazuje, że w najbliższych latach może on rozwijać się w sposób zrównoważony. Ponadto, średnia cena domowych instalacji PV w USA jest w dalszym ciągu o połowę wyższa niż w Niemczech, co pokazuje duży potencjał do redukcji kosztów i wzrostu konkurencyjności PV. 

Chiny

Za realizację nowego celu w zainstalowanym potencjale PV zabrali się Chińczycy, którzy tworząc zachęty do montażu systemów PV wygenerowali jednocześnie nowy, duży rynek zbytu dla swoich producentów paneli fotowoltaicznych. 

Tylko pomiędzy styczniem i październikiem 2013 r. Chińczycy zamontowali 3,6 GW nowych systemów PV, a w ubiegłym roku łączny potencjał PV w tym kraju przekroczył 10 GW. 

Rozwój OZE w Chinach nabiera tempa. Tylko w pierwszych 10 miesiącach tego toku Chińczycy zainstalowali prawie 36 GW nowych instalacji OZE. 

Japonia

W ubiegłym roku Japonia okazała się globalnym liderem w nowym, zainstalowanym potencjale PV. Dzięki wprowadzeniu hojnych dopłat do produkcji energii słonecznej w ramach systemu feed-in tariffs tylko od kwietnia do października Japończycy zamontowali prawie 4 GW nowych elektrowni PV, z czego 3 GW stanowiły komercyjne systemy fotowoltaiczne, a niecałe 900 MW – domowe instalacje PV.  Na koniec października 2013 r. łączny zainstalowany potencjał PV w Japonii wzrósł do ok. 11,2 GW.  

Co ciekawe, w przeciwieństwie do Europy czy Ameryki Północnej, japońskiego rynku PV nie zdominowali producenci paneli PV z Chin, a najwięcej paneli fotowoltaicznych Japończycy kupowali w ubiegłym roku od rodzimych producentów – m.in. Sharpa czy Kyocery, którzy dzięki sprzedaży zanotowanej na rynku japońskim znaleźli się w 10. największych producentów paneli PV na świecie. 


Zobacz: Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2013 r.

gramwzielone.pl