Rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce
Oberhauser Solar-Befestigungssysteme GmbH

{więcej}W małopolskiej miejscowości Gierczyce (gmina Bochnia) rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. 

Moc planowanej instalacji PV to 1,36 MWp, co sprawia, że po oddaniu jej do użytku będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Obecnie największą tego typu inwestycją w naszym kraju jest farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach, której moc wynosi 1 MW i którą uruchomiono jesienią 2011 r. Autorzy projektu w Wierzchosławicach planowali początkowo rozbudowę instalacji PV o kolejne 0,8 MW, jednak swoich planów nie zrealizowali w obliczu zamieszania z projektem ustawy o OZE i niepewności co do nowych zasad wsparcia dla producentów zielonej energii. 

Budowa farmy fotowoltaicznej w miejscowości Gierczyce rozpoczęła się pod koniec ubiegłego miesiąca i jest realizowana przez firmę Oberhauser Solar-Befestigungssystme GmbH. 

REKLAMA

– Pod koniec grudnia zakończono wbijanie 928 fundamentów palowych, na których zostanie zamocowana stalowa konstrukcja wsporcza. Optymalne dopasowanie konstrukcji stalowej do położenia terenu pozwala na zastosowanie dużych stołów w bardzo konkurencyjnej cenie. Na 232 stołach 6×4 zostanie zamocowanych 5568 modułów polikrystalicznych – powiedział portalowi Gramwzielone.pl Andrzej Zyber, generalny menedżer firmy Oberhauser Solar-Befestigungssystme GmbH. 

Dla niemieckiej firmy jest to kolejny projekt instalacji fotowoltaicznej realizowany w Polsce. Wcześniej projekty tego typu wykonała ona też w Niemczech, Danii, Rumunii i we Włoszech. Oberhauser ma na koncie w sumie kilkaset megawat zrealizowanych projektów. W instalacji systemów PV w Polsce niemiecka firma współpracowała z wieloma polskimi firmami m.in. Agnes-Elektromax, PVLAB, Solar Energy SA, Xdisc, MPL, T&T PROENERGY, Opa-Labor czy Solar Energy SA, z którą Oberhauser zbudował instalację o mocy 40 kW w miejscowości Lubartów oraz system PV w miejscowości Bożepole Wielkie.

REKLAMA

Zdjęcia z realizacji farmy fotowoltaicznej w Gierczycach:

gramwzielone.pl