Francja: nowe stawki dopłat do energii z instalacji fotowoltaicznych

Francja: nowe stawki dopłat do energii z instalacji fotowoltaicznych
keith.bellvay, flickr cc-by-2.0

{więcej}Francja po raz kolejny zmodyfikowała stawki taryf gwarantowanych, jakie za sprzedaż energii słonecznej do sieci przysługują właścicielom nowych elektrowni fotowoltaicznych, które zostaną oddane do użytku w I kwartale br. 

Jak podaje francuskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Syndicat des professionnales de l’energie solaire (ENERPLAN), nowe stawki dopłat do produkcji energii z PV dla systemów fotowoltaicznych oddawanych do użytku w I kwartale br. w ramach francuskiego systemu taryf gwarantowanych wyniosą odpowiednio:

– dla systemów BIPV o mocy 0-9 kW – 28.51 c €/kWh

REKLAMA

– dla urposzczonych systemów BIPV (fr. Intégration simplifiée au bâti) o mocy 0-36 kW -14.54 c €/kWh

REKLAMA

– dla uproszczonych systemów BIPV o mocy 36-100 kW – 13.81 c €/kWh

– dla pozostałych dachowych systemów PV niezintegrowanych z budynkami lub naziemnych o mocy do 12 MW – 7.36 c €/kWh

Francuska branża fotowoltaiczna liczyła na szybszy rozwój rodzimego rynku PV po tym jak prezydentem kraju został Francois Hollande, który podczas kampanii prezydenckiej zapowiadał duże wsparcie dla francuskiego rynku OZE. Prezydencja Hollande nie przekłada się jednak jak na razie na lepszą kondycję francuskiego rynku fotowoltaicznego. 

Jak podaje francuski regulator energetyczny CRE, w ubiegłym roku we Francji zainstalowano w sumie 602 MW, z czego 120,2 MW systemów fotowoltaicznych przyłączono w ostatnim kwartale 2013 r. Dla porównania, w Niemczech w 2013 r. powstało ponad 3,3 GW nowych systemów PV, a rok wcześniej ponad 7,5 GW. 

gramwzielone.pl