Ikea oddaje farmę fotowoltaiczną wierzycielowi

Ikea oddaje farmę fotowoltaiczną wierzycielowi
theWorldof MMT flickr cc-by-2.0

{więcej}Seria retroaktywnych cięć wsparcia w ramach hiszpańskiego systemu taryf gwarantowanych przyznawanych operatorom farm fotowoltaicznych zmusiła jednego z nich – Ikeę – do przekazania jej instalacji PV bankowi. 

Drastyczne, retroaktywne cięcia wsparcia dla PV, których w ostatnich latach dokonał hiszpański rząd, zmusiły Ikeę do przekazania swojej farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW, która jest zlokalizowana w miejscowości Cuenca, do oddania jej wierzycielowi – Banco Espanol de Credito (Banesto) wchodzącemu w skład grupy bankowej Santander.

Banesto sfinansował realizację inwestycji przyznając na ten cel kredyt w wysokości 65 mln euro, którego inwestor – w obliczu ostatnich cięć dopłat do produkcji energii – ostatecznie nie był w stanie spłacić. 

REKLAMA

Zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu w Madrycie, w hiszpańskim systemie wsparcia dla PV zostaną wprowadzone ograniczenia docelowo umożliwiające inwestorom uzyskanie stopy zwrotu z inwestycji w farmy fotowoltaiczne nie większej niż 7,5%. 

REKLAMA

Hiszpańskie stowarzyszenie branży solarnej (Unión Española Fotovoltaica – UNEF) policzyło, że planowane cięcia zmniejszą zyski operatorów instalacji PV średnio o 25%, a w przypadku większych, naziemnych farm PV – nawet o 50%.

– Cięcia będą miały dramatyczne skutki dla hiszpańskiej branży solarnej i inwestorów. (…) Większość ludzi będzie próbowało renegocjacji warunków kredytowania, ale dla większych projektów takie rozwiązanie nie będzie możliwe. Cięcia są zbyt duże, a ci ludzie zbankrutują – ostrzega Jose Donoso, dyrektor generalny UNEF, a przypadek farmy fotowoltaicznej należącej do Ikei potwierdza jego słowa.  

Ikea w ostatnich latach coraz odważniej inwestuje w odnawialne źródła energii, a strategia szwedzkiej grupy zakłada docelowo konsumpcję energii w 100-procentach pochodzącej z OZE. 

Szwedzki koncern stopniowo wyposaża swoje centra handlowe w dachowe instalacje fotowoltaiczne. W USA dachowe systemy PV posiada już kilkanaście sklepów Ikea. Z kolei w naszym kraju Ikea zainwestowała w trzy zlokalizowane na Podkarpaciu farmy wiatrowe, przejmując je od portugalskiego Martifera. 

gramwzielone.pl