Zużyte baterie samochodowe zmagazynują energię z farmy fotowoltaicznej

Zużyte baterie samochodowe zmagazynują energię z farmy fotowoltaicznej
Magazyn energii na farmie fotowoltaicznej koło Osaki. Foto: Sumitomo Corporation

{więcej}Zużyte baterie z elektrycznych Nissanów Leaf posłużą do konstrukcji systemu magazynowania energii produkowanej na farmie fotowoltaicznej położonej koło japońskiej Osaki. 

Farma fotowoltaiczna, która zostanie wyposażona w magazyn energii, posiada moc 10 MW i należy do Sumimoto Corporation. Japoński inwestor w 2010 roku utworzył z Nissan Motors joint venture, którego celem jest stworzenie rozwiązań umożliwiających zagospodarowanie zużytych baterii samochodowych. 

Jednym z testowanych rozwiązań jest prototypowy magazyn energii (600 kW/400kWh) zbudowany z 16 zużytych baterii litowo-jonowych z elektrycznych Nissanów Leaf, w który zostanie wyposażona farma fotowoltaiczna koło Osaki. 

REKLAMA

Inwestycja otrzymała wsparcie japońskiego ministerstwa środowiska, które stawia sobie za cel promocję rozwiązań umożliwiających magazynowanie energii produkowanej przez źródła odnawialne. 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna koło Osaki została uruchomiona w listopadzie 2013 r. i jest już kolejną tego typu instalacją, która zostanie zaopatrzona w testowy system magazynowania energii. 

Po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie japoński rząd postawił na rozwój OZE, a wdrożenie programu taryf gwarantowanych dla PV zaowocowało szybkim rozwojem potencjału fotowoltaicznego.

W 2013 r. Japonia była po Chinach drugim największym na świecie rynkiem fotowoltaicznym pod względem nowo zainstalowanych mocy. Wraz z rozwojem rodzimego rynku OZE japońskie firmy – przy wsparciu rządu w Tokio – zaczynają coraz odważniej inwestować w duże systemy magazynowania energii z PV, które umożliwią zebranie energii produkowanej w nadmiarze w okresie dużego nasłonecznienia i wykorzystanie jej w czasie ograniczonej pracy systemów fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl