EuPD Research: w 2014 r. Niemcy zainstalują 2,8 GW nowych mocy w PV

EuPD Research: w 2014 r. Niemcy zainstalują 2,8 GW nowych mocy w PV
Team Massachusetts, flickr cc-by-2.0

{więcej}Według raportu przedstawionego przez firmę konsultingową EuPD Research, w 2014 r. w Niemczech przybędzie 2,8 GW nowych mocy w fotowoltaice.

Według EuPD w 2014 r. w porównaniu z rokiem poprzednim większa dynamika wzrostu ilości nowych systemów PV może nastąpić w segmencie do 10 kW, podczas gdy spadek nowych instalacji PV – nawet o 73% – EuPD prognozuje w systemach o mocy powyżej 1 MW.

W 2012 roku w Niemczech oddano do użytku 7,6 GW nowych elekrowni fotowoltaicznych. Z kolei w 2013 r. spodziewano się przyłączyć do sieci 3,9 GW. Tymczasem według oficjalnych danych opublikowanych przez Bundesnetzagentur w 2013 r. w niemieckiej branży PV zainstalowano 3,3 GW nowych mocy.

REKLAMA

Jeszcze mniej optymistyczne są propozycje niemieckiego rządu. Berlin chce aby w 2014 r. powstało maksymalnie 2,5 GW nowych instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Szefowie firmy deweloperskiej juwi AG zajmującej się m.in. budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych – Fred Jung i Matthias Willenbacher – sądzą, że nakładanie limitów będzie mieć swoje negatywne skutki nie tylko w branży OZE.

– Wdrożenie planów przestawionych w projekcie nowelizacji ustawy o energii odnawialnej (EEG) będą gwoździem do trumny dla niemieckiej transformacji energetycznej  – stwierdzili szefowie juwi.

Ostatnie zmiany proponowane przez niemiecki rząd w zakresie wsparcia dla PV obejmują m.in. wprowadzenie podatku za produkcję energii z domowych instalacji fotowoltaicznych na użytek własny. 

gramwzielone.pl