Czesi zaprojektują i zbudują farmę fotowoltaiczną pod Olsztynem

Czesi zaprojektują i zbudują farmę fotowoltaiczną pod Olsztynem
Zen Solar press
{więcej}Czeska firma Solartec wygrała przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej na lądowisku w Gryźlinach koło Olsztyna. Inwestycja pochłonie prawie 6 mln złotych.

Olsztyńskie starostwo podaje, że w przetargu na zaprojektowanie i budowę elektrowni słonecznej o mocy 1 MW na lądowisku w Gryźlinach wystartowało pięć firm. Oferty czterech zostały odrzucone ze względu na braki formalne.

Jak informuje olsztyńskie starostwo, będące jednocześnie udziałowcem powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny, która realizuje inwestycję, przetarg na jej wykonanie wygrała czeska firma Solartec z Roznova pod Radhostem. 

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Czesi wykonają, a potem ją wybudują za kwotę ponad 5,9 mln zł. Firma Solartec funkcjonuje w branży fotowoltaicznej od 20 lat, a od 15 lat zajmuje się projektowaniem i budową farm fotowoltaicznych.

REKLAMA

– Cieszymy się, że pierwszą elektrownię słoneczną w regionie wybuduje tak doświadczona firma, która ma na swoim koncie podobne inwestycje w Czechach, Bułgarii i Rumunii – informuje na łamach „GW” Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna pod Olsztynem ma być gotowa do końca 2014 roku. Szacuje się, że będzie produkować rocznie minimum 900 MWh energii słonecznej. 

Inwestor na realizację farmy fotowoltaicznej na lotnisku w Gryźlinach otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej i środków krajowych w wysokości 3,2 mln zł. Pozostałe środki pozyskano m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 

gramwzielone.pl