USA potwierdza naruszanie zasad importu chińskich paneli PV

USA potwierdza naruszanie zasad importu chińskich paneli PV
tuija, flickr cc-by

{więcej}Amerykańskie władze potwierdziły, że chińscy producenci paneli fotowoltaicznych obchodzą cła nałożone przez administrację USA – poprzez wykorzystywanie do ich produkcji ogniw fotowoltaicznych przywożonych m.in. z Tajwanu. Sprawa może zakończyć się rozciągnięciem ceł antydumingowych i antysubsydyjnych także na import paneli PV z Chin, w których są stosowane ogniwa wyprodukowane poza granicami tego kraju. 

Sprawę domniemanego obchodzenia ceł nałożonych przez władze USA przez importerów chińskich modułów fotowoltaicznych skierował do administracji USA na początku tego roku amerykański oddział niemieckiego producenta paneli PV SolarWorld. 

Zdaniem SolarWorld, Chińczycy importujący swoje panele fotowoltaiczne do USA zaczęli obchodzić nałożone w ubiegłym roku cła poprzez wykorzystywanie do ich produkcji ogniw przywożonych np. z Tajwanu – czego nie precyzowały regulacje dotyczące ceł nałożonych wcześniej przez amerykańską administrację. 

REKLAMA
REKLAMA

Po trwającym około miesiąca śledztwie federalna agencja US International Trade Commission (ITC) potwierdziła stosowanie przez chińskich producentów paneli PV praktyk, na które zwrócił uwagę SolarWorld praktyk. ITC jasno określił, że Chińczycy do produkcji paneli PV wykorzystują ogniwa w przeważającej ilości produkowane na Tajwanie, dzięki czemu unikają stosowanych w USA ceł. 

ITC podała właśnie, że tego rodzaju praktyki nie powinny zwalniać chińskich producentów z ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, którymi objęty jest w USA import paneli „made in China”, ponieważ i tak korzystają oni z pomocy chińskich władz umożliwiającej stosowanie dumpingu cenowego. 

Ocena ITC może stanowić wstęp do nałożenia ceł tymczasowych na import do USA chińskich modułów fotowoltaicznych – bez względu na kraj pochodzenia zastosowanych w nich ogniw fotowoltaicznych. Pierwsze decyzje w tej sprawie powinny zapaść już w przyszłym miesiącu. 

gramwzielone.pl