EBOiR sfinansował budowę farmy fotowoltaicznej na Ukrainie

EBOiR sfinansował budowę farmy fotowoltaicznej na Ukrainie
Solar Farm - Solar energy power plants, flickr cc-by

{więcej}Na Ukrainie została oddana do użytku pierwsza farma fotowoltaiczna, której budowę sfinansowano ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w ramach mechanizmu Ukraine Sustainable Lending Facility (USELF). 

Chodzi o farmę  fotowoltaiczną o mocy 4,5 MW, która została zbudowana w regionie Winnicy przez dewelopera Rengy Development LLC. Oprócz dofinansowania budowy farmy PV kwotą 4,1 mln euro, inwestor otrzymał wsparcie w wysokości 1,6 mln euro przyznane na 15 lat z tzw. Clean Technology Fund (CTF).

REKLAMA

Rengy Development planuje realizację kolejnych inwestycji w OZE. Ukraińska firma chce zbudować farmy słoneczne o mocy 65 MW oraz wiatrowe o mocy 100 MW. Tylko dzięki pożyczce z EBOiR mająca siedzibę w Kijowie firma chce wybudować 5 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW. Łączną wartość planowanych projektów Rengy Development ocenia na 300 mln euro.  

REKLAMA

W ramach USELF ukraiński rynek OZE otrzyma finansowe wsparcie w wysokości ok. 100 mln euro mające na celu realizację inwestycji o łącznej mocy ok. 200 MW. 

gramwzielone.pl