Recykling paneli fotowoltaicznych. Polska spóźniona z wdrożeniem unijnej dyrektywy

Recykling paneli fotowoltaicznych. Polska spóźniona z wdrożeniem unijnej dyrektywy
PV Cycle press

{więcej}Polska jest w gronie krajów, które nie wdrożyły do krajowego prawa unijnej dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive) dotyczącej zasad recyklingu modułów fotowoltaicznych. Dyrektywę WEEE wdrożyły jak na radzie tylko Wielka Brytania i Bułgaria. 

Znowelizowana dyrektywa WEEE została przyjęta w sierpniu 2012 r. i po raz pierwszy znalazły się w niej unijne wymagania dotyczące zasad recyklingu paneli fotowoltaicznych. Termin na jej wdrożenie do prawa krajowego minął przed kilkoma dniami. 

REKLAMA

– Zgodnie z dyrektywą WEEE, firmy z sektora PV w Unii Europejskiej będą musiały nie tylko zapewnić zbiórkę i recykling zużytych paneli fotowoltaicznych, ale muszą także finansować systemu zarządzania zużytymi komponentami PV – powiedział Jan Clyncke z PV Cycle – europejskiej instytucji zajmującej się recyklingiem starych modułów fotowoltaicznych. 

REKLAMA

PV Cycle informuje, że projekty krajowych przepisów mających na celu implementację dyrektywy WEEE mają w najbliższych miesiącach przedstawić m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Czechy i Hiszpania, gdzie prace nad wdrożeniem odpowiednich przepisów są na zaawansowanym poziomie. 

gramwzielone.pl