IHS: rynek mikroinwererów czeka szybki rozwój

IHS: rynek mikroinwererów czeka szybki rozwój
Enphase Energy press

{więcej}W swoim ostatnim raporcie firma konsultingowa IHS Research zapowiada dynamiczny wzrost udziału mikroinwerterów w globalnym rynku inwerterów instalowanych w systemach fotowoltaicznych. 

Według IHS, rynek mikroinwerterów będzie rósł do roku 2017 corocznie średnio o ok. 40% w porównaniu do wzrostu całego rynku inwerterów, którego wzrost IHS szacuje na 13%. 

Lider rynku mikroinwerterów, kalifornijski Enphase Energy, który w 2012 roku jako pierwszy producent mikroinwerterów wskoczył do pierwszej „10” największych producentów inwerterów na świecie pod względem wartości sprzedaży, w tym roku ma – według IHS – po raz pierwszy zanotować zysk operacyjny. W ubiegłym roku Enphase sprzedał 335 MW swoich mikroinwerterów. 

REKLAMA
REKLAMA

Szczególnie dobrze producenci mikroinwerterów radzą sobie na rynku amerykańskim, gdzie urządzenia tego typu stanowią już ok. 30% wszystkich inwerterów stosowanych w segmencie instalacji o mocy do 100 kW. IHS zapowiada, że do 2017 amerykański rynek mikroinwerterów przekroczy granicę zainstalowanego potencjału na poziomie 1 GW. Wcześniej IHS zapowiadał, że w 2017 r. globalna sprzedaż mikroinwerterów osiągnie poziom 2,1 GW. 

IHS zapowiada ponadto wzrost znaczenia mikroinweterów na rynku niemieckim. Jego zdaniem, rodzimych instalatorów systemów fotowoltaicznych – przyzwyczajonych do montażu tradycyjnych inwerterów – do stosowania mikroinwerterów przekona SMA – globalny lider w produkcji inwerterów, który wypuszcza na rynek swoją linię mikroinwerterów.

Problemem w rozwoju rynku mikroinwerterów jest jednak ich cena. Ceny mikroinwerterów są w dalszym ciągu dużo wyższe – o ok. 0,1 €/W – niż ceny większych inwerterów. IHS zapowiada jednak spadek cen mikroinwerterów rocznie o ok. 10%. Jeśli taki trend będzie mieć miejsce, ich cena już za kilka lat może zrównać się z cenami tradycyjnych inwerterów.

gramwzielone.pl