Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CdTe

Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych CdTe
stantoncady, flickr cc-by

{więcej}Amerykański federalny instytut badawczy National Renewable Energy Laboratory (NREL) potwierdził nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego w technologii cienkowarstwowej CdTe. 

Wydajność ogniwa, które do badań dostarczył globalny lider w produkcji paneli fotowoltaicznych, amerykańskiego First Solar, w teście przeprowadzonym przez NREL osiągnęła 20,4%, co jest rekordem w przypadku ogniw wyprodukowanych w tej technologii. 

Wcześniejszy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CdTe wynosił 19,6% i został odnotowany także na ogniwie wyprodukowanym przez General Electric (GE). W kwietniu ubiegłego roku obie firmy poinformowały, że w zakresie produkcji ogniw cienkowarstwowych rozpoczną ścisłą współpracę. W komunikacie na temat nowego rekordu wydajności First Solar zaznacza, że rekordowy wynik jest pierwszym owocem współpracy ekspertów First Solar i GE. 

REKLAMA
REKLAMA

– Notowany przez nas wzrost wydajności ogniw CdTe znacznie przewyższa tempo wzrostu wydajności osiągane na konwencjonalnych ogniwach krzemowych, które zbliżają się już do granic swoich możliwości – skomentowały wyniki badania potwierdzonego przez NREL Raffi Garabedian, CTO w First Solar.

W ostatnim czasie First Solar zwiększył przeciętną wydajność produkowanych przez siebie modułów fotowoltaicznych CdTe z 12,9% notowanych na koniec 2012 r. do 13,4% na koniec 2013 r. Wydajność najnowszych, produkowanych seryjnie modułów fotowoltaicznych First Solar wynosi 13,9%. 

gramwzielone.pl