Nowy rekord wydajności modułów fotowoltaicznych CIGS

Nowy rekord wydajności modułów fotowoltaicznych CIGS
Stion press

{więcej}Stion – amerykański producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CIGS poinformował o osiągnieciu rekordowej wydajności wyprodukowanego przez siebie ogniwa PV. 

Firma Stion ogłosiła, że na wyprodukowanej przez nią próbce ogniwa fotowoltaicznego CIGS o wielkości 20×20 cm odnotowano wydajność na poziomie 23,2%.

Stion zapewnia, że będzie wkrótce wprowadzać do seryjnej produkcji w swojej fabryce w kalifornijskim San Jose moduły fotowoltaiczne CIGS w rozmiarach 65×165 cm, których sprawność wyniesie ok. 20-22%. 

REKLAMA
REKLAMA

Wynik wydajności modułu fotowoltaicznego CIGS wyprodukowanego przez Stion nie został potwierdzony jednak przez żaden renomowany instytut badawczy. W USA rolę tą pełni z reguły federalna agencja National Renewable Energy Laboratory, natomiast w Europie w weryfikacji wydajności modułów fotowoltaicznych prym wiedzie niemiecki Instytut Frauenhofera. 

W listopadzie 2013 r. Instytut Frauenhofera odnotował rekordową wydajność ogniwa CIGS na poziomie 20,8%, które dostarczył niemiecki instytut Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW) współpracujący z niemieckim producentem paneli fotowoltaicznych CIGS – firmą Manz AG. 

gramwzielone.pl