Bloomberg prognozuje rozwój rynku fotowoltaicznego w 2014 r.

Bloomberg prognozuje rozwój rynku fotowoltaicznego w 2014 r.
foto: Suntech press

{więcej}Według Bloomberga w tym roku globalny rynek fotowoltaiczny zanotuje 20-procentowy wzrost w stosunku do roku 2013. 

Zdaniem Bloomberga, w tym roku globalny wzrost potencjału systemów fotowoltaicznych wyniesie około 44,5 GW. Bloomberg zaznacza, że swoją analizę rynku PV w 2014 r. opiera na prognozach m.in. HSBC Holdings, Citigroup, Yingli, NPD Solarbuzz, Wacker Chemie AG, PricewaterhouseCoopers i Deustche Bank AG. Ten ostatni prognozuje, że globalna liczba nowych instalacji PV oddanych do użytku na świecie w tym roku wyniesie 46 GW. 

Bloomberg zaznacza, że w tym roku po raz kolejny możemy spodziewać się spadku nowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, na co wpłynie m.in. planowane przez Berlin na ten rok wprowadzenie podatku od produkcji energii słonecznej na własne potrzeby z domowych systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA
REKLAMA

W przeciwieństwie do Niemiec – jeszcze do niedawna lidera w liczbie oddawanych do użytku instalacji solarnych – według Bloomberga w tym roku będziemy mieć do czynienia z dalszym wzrostem znaczenia Chin na globalnej mapie PV. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 12 GW nowych systemów fotowoltaicznych i według Bloomberga w tym roku powtórzą ten wynik. 

Drugim największym rynkiem PV w 2014 r. będzie według Bloomberga Japonia, która w tym roku może zainstalować ok 10,5 GW i która wyprzedzi w tym zakresie USA. Stany Zjednoczone zdaniem Bloomberga w tym roku zainstalują ok. 5-6 GW nowych elektrowni PV. 

gramwzielone.pl