Ile mocy zainstalowali liderzy globalnego rynku PV w 2013 r.?

Ile mocy zainstalowali liderzy globalnego rynku PV w 2013 r.?
Martifer Solar

{więcej}Informacje o nowym potencjale, o który w ubiegłym roku powiększył się globalny rynek fotowoltaiczny, podało Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (European Photovoltaic Industry Association – EPIA). 

Według danych przedstawionych przez EPIA, w ubiegłym roku największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie były Chiny, które zainstalowały 11,3 GW elektrowni fotowoltaicznych. To najlepszy wynik w historii PV i jak dotąd żaden kraj nie zainstalował wcześniej tylu systemów fotowoltaicznych w ciągu jednego roku. 

Drugim rynkiem PV w 2013 r. była według EPIA Japonia, która dodała 6,9 GW systemów PV, a trzecim USA, które zainstalowały 4,8 GW elektrowni fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Gorszymi niż we wcześniejszych latach wynikami może się pochwalić natomiast Europa. Nowy potencjał PV dodany w ubiegłym roku przez Niemcy – globalnego lidera w całkowitej zainstalowanej mocy systemów PV –  był o ponad połowę niższy niż w roku 2012 i wyniósł 3,3 GW. 

REKLAMA

W 2013 r. najwięcej instalacji PV w Europie – obok Niemiec – zainstalowali Grecy (1,1 GW), Włosi (ok. 1,1-1,4 GW), Brytyjczycy (1-1,2 GW), a także Rumunia (1,1 GW). We Francji w 2013 r. zainstalowano tymczasem 613 MW wobec 1,1 GW w roku 2012. 

Jak czytamy w komunikacie EPIA – W kilku europejskich krajach na zaufanie inwestorów źle wpłynęły takie czynniki jak znaczące ograniczanie wsparcia, retrospektywne podatki i nieplanowane zmiany w prawie. 

W sumie w 2013 r. na całym świecie zainstalowano – według EPIA – 37 GW nowych systemów PV. Prognozy ekspertów na ten rok mówią natomiast o wzroście mocy w PV na poziomie ok. 45-49 GW. 

gramwzielone.pl