1,1 GW fotowaltaiki na pustyni w Chinach

1,1 GW fotowaltaiki na pustyni w Chinach
foto: Belectric press

{więcej}Rozpoczęła się realizacja pierwszej fazy olbrzymiego projektu elektrowni fotowoltaicznej w Chinach, w prowincji Gansu, o łącznej mocy 1,1 GW, której głównym inwestorem i wykonawcą jest Singyes Solar Technologies Holdings, producent paneli PV i deweloper.

Realizacja pierwszego etapu projektu, w którym powstanie 300 MW instalacji PV rozpoczęła się w grudniu 2013r. w Hongshagang Industrial Park w okręgu Minqin i ma zakończyć się do końca 2014 r. Szacowana średnia produkcja energii ma wynosić około 480 milionów kWh, wspierając początkowo przede wszystkim lokalną produkcję rolniczą, a następnie rozwój przemysłu nowych technologii.

Taka inwestycja jest częścią wielkiego kilkudziesięcioletniego planu Chin wydarcia ogromnych pustynnych połaci do użytkowania, jak również zatrzymania procesu pustynnienia ziem rolniczych. Chiny dotychczas niejako traciły rocznie kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych ziemi kiedyś intensywnie uprawianych – szczególnie z powodu bliskości pustyni Gobi w sąsiedniej Mongolii.

REKLAMA
REKLAMA

W tym miejscu ma też powstać największa farma wiatrowa, której moc będzie większa niż łączna moc wszystkich naziemnych dotychczasowych elektrowni wiatrowych zbudowanych w Europie. Chiny jako jedyny kraj prowadzi badania nad efektywnością wykorzystania turbin wiatrowych na terenach pustynnych w celu ich przywrócenia do upraw rolniczych. Pilotażowe uprawy winorośli, kukurydzy, soi poddawane są strumieniom powietrza, jakie mają miejsce w pobliżu turbin, gdzie w ciągu dnia następuje efekt chłodzenia upraw, a w nocy efekt ocieplania.

Okręg Minqin, gdzie trwa budowa, to w 98-procentach pustynia lub powierzchnie zagrożone pustynnieniem. 

Zakończenie budowy całej instalacji fotowoltaicznej Singyes, której moc wyniesie docelowo 1,1 GW, ma zakończyć się w ciągu pięciu lat.
 
Singyes Solar Technologies Holdings według raportu Goldman Sachs cytowanego ostatnio w Wall Street Journal cieszy się dobrą kondycją finansową. W minionym tygodniu podczas piątkowej sesji Hong Kong’s Hang Seng Index Singyes osiągnął wysoki poziom $ HK12.58, z rekomendacją „kupuj”.
 
Singyes największy dochód osiąga w działaniach związanych z PV (BIPV). – Mamy nadzieję, że przez uczestniczenie w projekcie realizowanym w Minqin w prowincji Gansu pomożemy w optymalizowaniu miejscowej struktury energii, co wpłynie też na dalszą ochronę środowiska, jak również promując używanie energii słonecznej i posuwając naprzód rozwój przemysłu PV, poprzez rozwój badań, zarządzanie terenami pustynnymi i wprowadzanie nowoczesnego rolnictwa – powiedział Hongwei Liu z Singyes.

SunnyHorizon