Prace nad ustawą "wiatrakową" zawieszone

Prace nad ustawą "wiatrakową" zawieszone
Foto: Gramwzielone.pl

{więcej}Sejmowa podkomisja zawiesiła prace nad projektem tzw. ustawy „antywiatrakowej”, której autorzy chcą znacząco ograniczyć możliwość budowy w Polsce elektrowni wiatrowych. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podkomisja wznowi prace nad projektem ustawy „antywiatrakowej” po otrzymaniu wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat polskiego rynku energetyki wiatrowej. 

REKLAMA

PAP przypomina, że projekt ustawy „antywiatrakowej”, czyli nowelizacji prawa budowlanego pod kątem wprowadzenia ograniczeń w zakresie budowy farm wiatrowych został zgłoszony przez grupę posłów PiS w lipcu 2012 r. i trafił następnie do komisji infrastruktury, która rekomendowała odrzucenie go w drugim czytaniu. W głosowaniu w styczniu 2014 r. projekt jednak nie został odrzucony i trafił do dalszych prac w Sejmie. 

REKLAMA

Ustawa „antywiatrakowa” zakłada, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań. Zdaniem autorów projektu, ma to przynieść korzyści zdrowotne i krajobrazowe. Natomiast zdaniem przedstawicieli branży wiatrowej, przyjęcie ustawy może zniszczyć polską energetykę wiatrową, praktycznie eliminując możliwość budowy elektrowni wiatrowych w naszym kraju. 

gramwzielone.pl