Retrospektywny podatek dla operatorów farm wiatrowych w Grecji

Retrospektywny podatek dla operatorów farm wiatrowych w Grecji
Vestas press

{więcej}Grecki rząd wprowadza nowy podatek od zysków ze sprzedaży energii produkowanej na farmach wiatrowych. Chociaż został dopiero teraz przegłosowany przez grecki parlament, będzie dotyczyć zysków osiągniętych w 2013 r. 

Zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez greckie władze, właściciele farm wiatrowych działających na terytorium Grecji będą musieli oddać państwu 10% ubiegłorocznych zysków osiągniętych z produkcji i sprzedaży prądu. 

Grecki parlament przegłosował także obniżenie taryfy gwarantowanej dla operatorów elektrowni wiatrowych. Obniżka greckiej taryfy za sprzedaż energii wiatrowej wyniesie średnio 5,5%. Podobnie jak w przypadku 10-procentowego podatku od zysków, obniżka taryf obejmie także wcześniej uruchomione instalacje. 

REKLAMA

Jak poinformował grecki rząd, wprowadzenie zmian ma na celu „zracjonalizowanie” zasad wsparcia dla OZE – tak, aby zagwarantować inwestorom zwrot IRR na poziomie ok. 12-15%. 

REKLAMA

Greckie władze przyjęły też korzystną zmianę zasad wsparcia dla OZE. Na jej podstawie operatorzy farm wiatrowych w Grecji uzyskają prawo do wydłużenia z 20 do 27 lat okresu, w którym ich instalacje będą objęte umowami na sprzedaż energii – tzw. Power Purchase Agreements (PPA). 

Ponadto, właściciele wszystkich farm wiatrowych, które działają krócej niż 12 lat, uzyskają prawo do wyboru, czy sprzedawać energię zgodnie z zasadami rynkowymi czy sprzedawać ją zgodnie ze stałą taryfą gwarantowaną na poziomie 90 €/MWh. 

Wymienione wyżej zmiany obejmą także operatorów innych rodzajów OZE, w tym właścicieli elektrowni fotowoltaicznych. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Koniec fotowoltaiki w Grecji? Retrospektywne cięcia dopłat do PV.

gramwzielone.pl