PGE oddaje do użytku farmę wiatrową. Pierwszą od kilku lat

PGE oddaje do użytku farmę wiatrową. Pierwszą od kilku lat
PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna jest największym producentem energii wiatrowej w Polsce. Teraz rozpoczyna produkcję energii na kolejnej farmie wiatrowej. Budowę poprzednich spółka sfinalizowała jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku systemie zielonych certyfikatów.

Należąca do PGE Energia Odnawialna spółka PGE Klaster otrzymała od Urzędu Regulacji Energetyki  koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej na farmie wiatrowej Karnice II.

To piętnasta farma wiatrowa należąca do PGE EO. Została zbudowana w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na terenie powiatu Gryfice i składa się z 10 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 22,6 MW.

REKLAMA

Turbiny dostarczone przez firmę Vestas zostały zamontowane na 110 metrowych wieżach. Średnica pracujących na nich łopat wynosi również 110 m.

Przewidywana jest roczna produkcja energii na poziomie 70 GWh, co – jak wylicza PGE EO – pozwoli na pokrycie potrzeb energetycznych około 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa Karnice II to część większego projektu, w ramach którego w najbliższym czasie uruchomiona zostanie jeszcze jedna inwestycja. Chodzi o farmę wiatrową Starza/Rybice, dla której pozyskiwane są obecnie niezbędne decyzje administracyjne. Składa się ona z 33 turbin, z których każdy ma moc 2 MW.

REKLAMA

Jak zapewnia PGE Energia Odnawialna w odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl, terminowa budowa elektrowni wiatrowych wchodzących w skład projektu Klaster nie jest zagrożona z powodu ograniczeń wprowadzonych na skutek epidemii koronawirusa.

Ograniczenia związane z epidemią powodują istotne utrudnienia dla branży OZE. Związane są one m.in. z wydłużeniem terminów dostaw oraz wzrostem cen. W przypadku naszej inwestycji wiatrowej, gdzie prace budowlane zostały już zakończone, perturbacje mogą dotyczyć jedynie wydłużenia się terminów wydania kończących inwestycję decyzji administracyjnych – informuje Maciej Gelberg ze spółki PGE Energia Odnawialna.  

Budowa nowych farm wiatrowych była możliwa dzięki wygranej aukcji w 2018 r. na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Jak podkreśla PGE EO, poprawi ona bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 15 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi blisko 2212 MW

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.