EBI sfinansuje repowering ogromnej farmy wiatrowej

EBI sfinansuje repowering ogromnej farmy wiatrowej
PÜSPÖK Group

Środki Europejskiego Banku Inwestycyjnego pomogą w budowie największej farmy wiatrowej w Austrii. Projekt zakłada rozbiórkę starych turbin i postawienie w ich miejsce większej ilości wydajniejszych turbin o większej mocy.

Europejski Bank Inwestycyjny oraz UniCredit Bank Austria sfinansują budowę największej farmy wiatrowej w Austrii, której moc wyniesie 143 MW i która ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 90 tys. gospodarstw domowych.

Oba banki przyznają na tę inwestycję kredyty w wysokości 107,4 mln euro, z czego EBI przyzna pożyczkę w wysokości 71,6 mln euro, a UniCredit Bank Austria dołoży 35,8 mln euro.

REKLAMA

Dodatkowo udział EBI zostanie zabezpieczony gwarancjami z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI). Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 143 mln euro.

Projekt realizowany przez dewelopera PÜSPÖK Group zakłada demontaż 25 starszych, uruchomionych w latach 2001-2003 turbin Vestasa, model V80 o jednostkowej mocy 2 MW, i postawienie w ich miejsce 30 nowych turbin.

Inwestycja realizowana w gminach Gols oraz Mönchhof w regionie Burgenland ma być gotowa już w połowie przyszłego roku.

REKLAMA

PÜSPÖK Group to firma rodzinna, która inwestuje w energetykę wiatrową w Austrii już od 1997 roku. Obecnie posiada farmy wiatrowe o mocy około 400 MW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 260 tys. austriackich gospodarstw domowych.

Cel Austrii to całkowite przejście na źródła odnawialne w elektroenergetyce do 2030 roku. Według ostatnich danych unijnej agencji statystycznej Eurostat udział OZE w miksie energii konsumowanej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie wynosił w 2018 roku w Austrii 33,4 proc., czyli niewiele poniżej celu wyznaczonego dla tego kraju na rok 2020 na poziomie 34 proc. 

Udział zielonej energii wyłącznie w austriackim miksie konsumpcji energii elektrycznej w ostatnich latach wynosił około 70 proc. Natomiast udział OZE w miksie wytwarzania w 2017 r. wyniósł 79,6 proc. Ponad połowę zielonej energii Austriacy wytwarzają w elektrowniach wodnych.

Wcześniej w tym roku Austriacy zamknęli swoją ostatnią elektrociepłownię na węgiel (225 MWe, 230 MWt) – znajdującą się w Mellach w regionie Styrii, która przez 34 lata zaopatrywała w ciepło miasto Graz. Tym samym w Austrii nie produkuje się już energii z wykorzystaniem tego surowca.

EBI ostatnio sfinansował także budowę elektrowni wiatrowych w naszym kraju. Bank przyznał kredyty w wysokości 272,5 mln zł na budowę uruchomionych ostatnio nowych farm wiatrowych PGE. Chodzi o znajdujące się w województwie zachodniopomorskim farmy wiatrowe Starza, Rybice i Karnice II składające się na projekt Klaster o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy