Ceny energii wiatrowej w USA poniżej 2 centów za kWh

Ceny energii wiatrowej w USA poniżej 2 centów za kWh
Enel Green Power

Dane zebrane przez amerykański Berkeley Lab pokazują, że w ciągu ostatniej dekady koszt budowy farm wiatrowych w USA spadł średnio o 40 proc., a przeciętny współczynnik wykorzystania mocy wzrósł o 10 pkt proc. do ponad 40 proc. Efekt to duży spadek cen energii wiatrowej kontraktowanej w umowach PPA.

Mimo, że deweloperzy działający na rynku wiatrowym w USA bazują nadal w sporej części na turbinach o relatywnie niskiej mocy – w stosunku do mocy obecnie dostępnych turbin – to jednak widać wyraźny wzrost efektywności projektów wiatrowych realizowanych w USA.

W najnowszym raporcie na temat rozwoju rynku wiatrowego w Stanach Zjednoczonych analitycy Berkeley Lab policzyli, że w ubiegłym roku powstały tam farmy wiatrowe o łącznej mocy 9 GW, co oznacza inwestycje szacowane na 13 mld dolarów.

REKLAMA

Dzięki temu udział energii wiatrowej w miksie wytwórczym w USA wzrósł do ponad 7 proc., w miksach 14 stanów przekracza 10 proc., a w przypadku dwóch – Iowa i Kansas – nawet ponad 40 proc.

Dane na temat wniosków o przyłączenia pokazują, że najbliższe lata na amerykańskim rynku wiatrowym mogą być równie udane.

W ubiegłym roku o przyłączenie do sieci ubiegali się inwestorzy planujący budowę lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy przynajmniej 225 GW, z czego w przypadku 5 proc. planowane jest jednoczesne uruchomienie magazynów energii.

Berkeley Lab podaje, że średni współczynnik wykorzystania mocy w ubiegłym roku wyniósł dla farm wiatrowych oddanych do użytku w latach 2014-18 – około 41 proc. w porównaniu do współczynnika rzędu 31 proc. dla projektów sfinalizowanych w okresie 2004-12 oraz 25 proc. dla inwestycji oddanych do użytku w latach 1998-2001.

Jak komentują autorzy analizy, wzrost wydajności wynikał z zastosowania turbin o większej mocy, posiadających dłuższe łopaty i montowanych na wyższych wieżach. W porównaniu  do projektów finalizowanych dekadę temu średnia moc turbin wzrosła o 42 proc., a wysokość wież zwiększyła się przeciętnie o 13 proc.

REKLAMA

Berkeley Lab odnotowuje jednocześnie spadek kosztów inwestycji w farmy wiatrowe na lądzie. Średni CAPEX projektów oddawanych do użytku w 2019 roku wyniósł 1,44 tys. USD/kW i był niższy o ponad 40 proc. w porównaniu do kosztu farm wiatrowych uruchamianych dekadę wcześniej. W tym średni koszt elektrowni wiatrowych wynosił w ubiegłym roku od 700 USD/kWh do 850 USD/kWh.

Efekt spadającego CAPEX-u to wyraźnie niższe ceny energii z farm wiatrowych kontraktowanej w ramach zawartych w ubiegłym roku umów PPA.

Według Berkeley Lab, w 2019 roku ceny wynosiły one już nawet poniżej 2 centów/kWh (0,07 PLN/kWh) w porównaniu do średniej wartości około 7 centów/USD w umowach zawieranych 10 lat wcześniej.

Jak podkreślają autorzy raportu, najniższe ceny w umowach PPA na energię wiatrową mają być osiągane głównie w przypadku projektów realizowanych w środkowej części USA, gdzie występują najlepsze warunki do produkcji energii wiatrowej. Dodatkowo coraz niższe ceny wynikają z korzystania przez inwestorów z federalnej ulgi podatkowej.

Bez uwzględnienia tej ulgi przeciętny koszt wytwarzania energii wiatrowej w USA miał spaść dla najnowszych projektów do około 3,5 centa/kWh (0,13 PLN/kWh) – z około 8,5-9 centów/kWh dekadę temu.

Berkeley Lab pokazuje ponadto jak warunki na rynkach energii w poszczególnych stanach mogą wpływać na rynkową wycenę energii wiatrowej. W ubiegłym roku na rynku ERCOT w południowo-zachodniej części USA średnia cena sprzedaży energii wiatrowej wynosiła zaledwie około 1,5-1,6 centa/kWh, natomiast na kalifornijskim rynku CAISO było to około 3,7 USD/kWh.

Analitycy Berkeley Lab podkreślają, że ceny uzgadniane w umowach PPA są „generalnie konkurencyjne” w stosunku do cen, które wyznaczają poszczególne rynki hurtowe w USA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.