Te firmy mają najpierw zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku

Te firmy mają najpierw zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku
Equinor

Ostatecznie osiem projektów zgłosili do Urzędu Regulacji Energetyki inwestorzy chcący otrzymać gwarancje sprzedaży energii w pierwszym etapie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej. Przyznanie kontraktów różnicowych dla poszczególnych inwestycji, obok decyzji URE, zależy jeszcze od zgody Komisji Europejskiej.

Urząd Regulacji Energetyki do 31 marca przyjmował wnioski inwestorów chcących uzyskać 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w postaci tzw. kontraktów różnicowych w pierwszym etapie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w którym nie zostanie jeszcze zastosowana procedura aukcyjna, a decyzje o przyznaniu gwarancji będą wydawane w drodze indywidualnych decyzji URE.

Rząd przyjął, że w pierwszym etapie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej gwarancje obejmą projekty o całkowitej mocy 5,9 GW. Aby zapewnić mające obowiązywać aż 25 lat kontrakty różnicowe, oprócz pozytywnej decyzji URE, inwestorzy muszą uzyskać również zgodę Komisji Europejskiej z uwagi na pomoc publiczną.

REKLAMA

Wczoraj regulator ogłosił, że ostatecznie wpłynęło do niego 9 wniosków o przyznanie kontraktów różnicowych w pierwszym etapie systemu wsparcia dla offshore.

Swoje projekty zgłosiło do URE konsorcjum Polenergii i norweskiego Equinor. W tym przypadku chodzi o projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

O wsparcie dla projektów Baltica 2 i Baltica 3 wystąpiło konsorcjum PGE i duńskiego Orsted. Moc obu projektów ma wynieść w sumie 2,5 GW. 

REKLAMA

Orlen i kanadyjski Northland zgłosiły projekt Baltic Power (1,2 GW), niemiecki RWE wystąpił o wsparcie dla projektu Baltic Trade Invest (350 MW), a firma OW Offshore utworzona przez francuskie Engie oraz portugalski EDPR złożyła wniosek o wsparcie dla dwóch projektów – B-Wind oraz C-Wind o łącznej mocy 400 MW.

Dzień przed zakończeniem naboru wniosków minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podpisał rozporządzenie wyznaczające maksymalną cenę za energię z morskich wiatraków, która będą mogli uzyskać inwestorzy realizujący swoje projekty w pierwszym etapie systemu wsparcia.

Finalnie Ministerstwo Klimatu zdecydowało się podnieść cenę referencyjną do 319,6 zł/MWh z proponowanego wcześniej poziomu 301,5 zł/MWh.

Określona w rozporządzeniu cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh jest podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda w pierwszej fazie systemu wsparcia, a więc ceny, jaka może zostać przyznana w drodze decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla pierwszych projektów realizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W drugim etapie systemu wsparcia dla offshore inwestorzy będą już rywalizować o gwarancje sprzedaży energii w aukcjach. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.