W powiecie szczecineckim powstanie "kraina wiatraków"

W powiecie szczecineckim powstanie "kraina wiatraków"
BlueFreeze flickr cc-by-2.0

{więcej}W gminie Barwice, między wsiami Stary Chwalim, a Knyki ruszyła budowa dwóch pierwszych elektrowni wiatrowych. Zgodnie z planami inwestorów w powiecie szczecineckim ma stanąć jeszcze sto tego typu konstrukcji. Inwestorami dwóch pierwszych elektrowni wiatrowych w regionie są koszalińska spółka Biuro Targów oraz firma Wind Baltic.

Jak informuje portal gk24.pl, powstające dwie elektrownie wiatrowe to dopiero początek. W samej tylko gminie Barwice – w rejonie w wsi Sulikowo i Kazimierzewo – planuje się postawić farmę wiatrową składającą się z 16 turbin. Kolejne mają powstać wokół samych Barwic, Starego Chwalimia i Ostrowąsów – w całej gminie w sumie 28 wiatraków.
W gminie Grzmiąca radni przyjęli właśnie studium uwarunkowań i kierunków rozwoju, które otwiera drogę do postawienia 6-8 siłowni w okolicach wsi Czechy. Natomiast gmina wiejska Szczecinek zmienia właśnie plan zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić budowę elektrowni wiatrowych – nawet 30 – w rejonie wsi Krągłe. 

Z kolei hiszpańska Ibereolica planuje budowę na terenie gminy Biały Bór farmy wiatrowej składającej się z 42 turbin – pierwotnie miało ich być 60. Z informacji przekazanej przez inwestora wynika, że obecnie inwestycja oczekuje na pozwolenie na budowę. Dwie elektrownie już je dostały, a kolejne powinny otrzymać decyzję w ciągu najbliższych miesięcy.

REKLAMA
REKLAMA

Planowane inwestycje wzbudzają jednak ogromne kontrowersje wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy obawiają się, że przy takiej ilości wiatraków przyjdzie im żyć wśród odgłosów obracających się łopat wiatraków. Inwestor zapewnia jednak, że zastosuje najnowsze technologie, a także, że zachowane zostaną odległości od domów gwarantujące utrzymanie norm hałasu.

Ludzi to jednak nie przekonuje: utworzyli stowarzyszenie i zbierają podpisy pod wnioskiem żądającym wstrzymania wydania pozwoleń.

gramwzielone.pl