Equinor wybrał polski port do serwisu farm wiatrowych

Equinor wybrał polski port do serwisu farm wiatrowych
Equinor

Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, na której powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym inwestorem realizującym projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem, Polenergią, wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.

Equinor odpowiada za wybudowanie i funkcjonowanie portu serwisowego, który stanie się bazą dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez joint venture Equinor i Polenergii, a w przyszłości może wesprzeć również kolejne przedsięwzięcia.

Planowana baza serwisowa w Łebie ma służyć jako centrum logistyczne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a złożą się na nią biuro, budynki magazynowe i urządzenia transportowe.
Norweska grupa podkreśla, że bliska odległość z Łeby do lokalizacji farm przyczyni się do bezpieczeństwa operacji morskich i optymalizacji kosztów obsługi.

REKLAMA

Equinor wskazuje ponadto, że inwestycja w Łebie tworzy szanse dla rozwoju miasta i regionu oraz zwiększenia zatrudnienia. Miejsca pracy potrzebne do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. techniczne stanowiska utrzymania infrastruktury na morzu, a także zespoły pracowników biurowych wspierające obsługę projektów z lądu.

Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych. Dwa projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowane są jako 50:50 joint venture Equinor i Polenergii, a ich łączny potencjał mocy zainstalowanej wynosi 1440 MW. Equinor będzie operatorem projektów w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Powierzchnia obu farm zgodnie z pozwoleniami lokalizacyjnymi sięgnie ponad 241 km2. Odległość od brzegu w linii prostej wyniesie od 22 do 37 km, a głębokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 metrów.

Projekty MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II o łącznej mocy zainstalowanej 1440 MW otrzymały wcześniej w tym miesiącu decyzje Urzędu Regulacji Energetyki o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci.

Trzeci projekt MFW Bałtyk I o łącznej mocy do 1560 MW jest rozwijany w dalszej kolejności i może skorzystać z kolejnego etapu systemu wsparcia wynikającego z ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

Projekty MFW Bałtyk należące do joint venture Equinor i Polenergii to jedne z największych inwestycji morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych w Polsce. Czysta energia generowana przez realizowane w pierwszej kolejności projekty MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II po ich uruchomieniu pozwoli zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

Według aktualnych szacunków Equinoru i Polenergii rozpoczęcie budowy infrastruktury dla morskich farm wiatrowych może zacząć się na początku 2024.

Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, podkreśla, że wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to istotny krok w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

– Ta długoterminowa inwestycja przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspieramy rozwój lokalnych społeczności, a realizowane wspólnie z Polenergią projekty i nasza baza O&M oznaczają nowe miejsca pracy i nowe inwestycje dla Łeby i całego regionu. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do powstania nowego rozdziału w tradycji morskiej Łeby. Będziemy kontynuować dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w miarę rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej – mówi Michał Kołodziejczyk.

Dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A., dodaje, że realizacja inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku przyczyni się nie tylko do redukcji szkodliwych zanieczyszczeń i dywersyfikacji źródeł energii, ale również do utworzenia miejsc pracy, modernizacji przedsiębiorstw, rozwoju innowacyjności i do zbudowania nowych przewag konkurencyjnych w polskim przemyśle.

– Dlatego wspólnie z naszym partnerem opracowaliśmy pięć programów flagowych wspierających rozwój polskiego przemysłu morskiej energetyki i teraz, budując łańcuch dostaw dla naszych projektów, będziemy je krok po kroku realizować. Pierwszym bardzo ważnym krokiem, jest właśnie wybór portu w Łebie dla bazy serwisowej projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – komentuje dr Michał Michalski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.